Bašta si všímá, že média nám možná nic nezatajují, jenom mluví a píší o něčem jiném. Třeba o tom, jak starosta Prahy 6 nemá rád sochu maršála Koněva. Jeho poslední vyjádření prý ukazuje, že souzní s těmi, kdo tam namalovali letopočty 1945 (Československo), 1956 (Maďarsko), 1961 (Berlínská zeď), 1968 (invaze do Československa).
„Ten rok 1945 považuji za klíčový dle principu dějeBisu – Rusko je naším nepřítelem dnes, takže jím muselo být už v tom roce čtyřicátém pátém. A ti, proti nimž Rudá armáda tehdy bojovala, byli nejspíš dle starosty Koláře naši spojenci,“ dodává Bašta ve svém komentáři. Zmiňuje i zbytečné zprávy o tom, jak aktivistka Greta pluje přes Atlantik do New Yorku na plachetnici bez záchodu.
A přesouvá se k tomu, co by naší pozornosti uniknout nemělo. Druhého srpna Spojené státy anulovaly Smlouvu o zákazu raket krátkého a středního doletu (INF zahrnující rakety s doletem 500– 5000 km) uzavřenou v roce 1987 ještě mezi Sovětským svazem a USA. „Tehdy byl tento akt považován za symbolický konec studené války, takže její zrušení jak ze strany Spojených států, tak Ruské federace možná ohlašuje nové kolo závodů ve zbrojení,“ dodává Bašta s tím, že 18. srpna Pentagon oznámil, že provedl úspěšný test rakety s doletem 500 km.
Protože křídlatá střela byla odpálena z platformy Aegis Ashore, až doposud považované za ryze obranný systém, vyvolalo to prudkou reakci z ruské strany. „Aegis Ashore Missile Defense System se tak zároveň stal systémem útočným. Aegis Ashore byl vybudován v Rumunsku a v Polsku, tedy blízko ruského území,“ přibližuje Bašta a podotýká, že na test rakety o několik dnů později reagoval prezident RF Vladimir Putin, který vystoupil s velmi ostrým prohlášením o tom, že Ruská federace přijme symetrická opatření.
Sice zdůraznil, že se jeho země nenechá zatáhnout do závodů v raketovém zbrojení, ale následné informace upřesnily, že ruské střely krátkého a středního doletu budou rozmístěny v Kaliningradské oblasti a na Krymu. Tím se podle Bašty střední Evropa znovu dostane na dostřel jako před 40 lety, kdy rozmístění raket doprovázely mohutné protiválečné protesty v západní Evropě, a utajení u nás, na druhé straně železné opony.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab