Cenzura a ještě horší věci. Andor Šándor tvrdě o novinářích: Vážná obvinění

27.03.2019 11:11 | Zprávy

Na webu Kupředu do minulosti se generál a náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor s Martinou Kociánovou věnoval problematice médií. Již dávno prý nevěří, že média jsou pojistkou demokracie, a vadí mu, že přestávají být objektivní. „Přijde mi to tak, že moc má zájem na tom, aby média legalizovala nebo zakryla jejich špatná rozhodnutí,“ popsal Šándor vztah médií a politiků

Cenzura a ještě horší věci. Andor Šándor tvrdě o novinářích: Vážná obvinění
Foto: Česká televize
Popisek: Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šándor

Kociánová se na úvod ptala na jeho názor na způsob, jakým média informují o světě. „Někdy mě až zaráží, jak je mediální prostor často jednostranný, jak už přestává dávat možnost zaznít jiným názorům. Obzvlášť, pokud to jsou veřejnoprávní prostředky, které si platíme, kde by vyváženost měla být přítomna mnohem víc,“ odpověděl na to Šándor. Média podle něj neinformují správně. Zvláště situace v USA mu přijde šílená a BBC podle jeho názoru už také není ukázkou nezávislé a objektivní žurnalistiky.

„Lidé se mě často ptají, jak si mají vůbec vybrat, jak tomu mají rozumět, co mají číst. Já čtu denně Právo a nestydím se za to, protože jeho zpravodajství je asi nejlepší, které máme. Čtu Mladou frontu, Daily Telegraph, Kali Times, protože u nás se nedozvíte o takových „drobných“ zemích, jako je Indie a podobně,“ svěřil se Šándor a dodal, že do toho ještě zasahuje problematika fake news a hoaxů, takže nemá stoprocentní návod, jak se v záplavě informací vyznat.

Právě na boj proti fake news se ho Kociánová zeptala, zda se má, nebo nemá cenzurovat. Šándor se vyslovil jednoznačně proti. „Myslím, že je správné, když se označí popírání holocaustu jako věc, která je nepřípustná, a nějaké věci, které by měly jít mimo rámec slušnosti, a řekněme věci, o kterých lze jenom velmi obtížně pochybovat,“ dodal s prohlášením: „Nemyslím si, že vykladačem Písma svatého by mělo být Ministerstvo vnitra, nějaký odbor, který nám bude říkat, jak to je s pravdou.“

Vzpomněl, jak jednou dal rozhovor serveru Aeronet. A někdo mu kvůli tomu napsal: „Jak si dovolujete dávat rozhovor pro Aeronet?“ „Proboha, kde ten chlap vůbec bere odvahu mi něco takového říct?“ říkal si tehdy generál. „Já jsem ani nevěděl, že to je nějaký ruský fake news, nebo něco takového. Ale nakonec, když pro Aeronet řeknu nějakou svou pravdu, a oni to nějak nezcenzurovali, tak na tom nevidím nic špatného,“ poznamenal.

Kociánová se pak zaměřila na Německo a na dění v Saské Kamenici (Chemnitz). Uvedla, že šéf německé kontrarozvědky Georg Massen byl podle Gerharda Schindlera, bývalého šéfa rozvědky v Německu, vyhozen, protože svými výroky o situaci v Saské Kamenici narušil názorový monopol médií. Šándor znovu zopakoval, že je proti tomu, aby se rozvědka vyjadřovala v médiích, protože jejím zákazníkem jsou politici, kteří se jejími zjištěními mohou, ale nemusí řídit. Nicméně, politici prý udělali chybu, když říkali: „Syřané, vítejte, kdokoliv přijďte k nám. My si poradíme.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…