Česko podle moderátorky pořadu Lenky Kabrhelové jen s obtížemi dohání západoevropské země v početnějším zastoupení žen v politice. Na dlouhodobý problém minulý týden poukázal snímek ze zahájení volební kampaně koalice Pirátů a STAN, kde mezi patnácti stranickými lídry stojí jediná žena, poslankyně Richterová. „Na té fotce bylo představení lídrů kandidátek v jednotlivých krajích. Schválně používám generické maskulinum lídrů, protože z těch asi osmnácti osob tam byla pouze jedna žena,“ popisuje Homfray s tím, že tato „mužská sestava“ pro ni byla u Pirátů překvapením. „O tom, že se pohybuje s bídou okolo 25 %, asi všichni víme. Ale tady to už bylo skutečně až extrémní,“ dodala.
Na námitky, že velká část veřejnosti v nedostatku žen v politice nevidí problém, odpověděla Homfray důrazně: „Ženy u nás, jako všude jinde, tvoří polovinu společnosti, jež je ekonomicky aktivní, a to téměř stejně jako muži. Je do jisté míry vzdělanější. Ženy u nás v posledních letech dosahují vyššího vzdělání. Je to polovina společnosti, která platí daně a má nárok na to, být součástí veřejného života, a to i v té podobě, že bude součástí politické reprezentace. Pokud ženy z politiky nějak vytlačujeme, připravujeme vlastně tuto polovinu reprezentace o jakousi přímou linku k ventilaci svých problémů, hájení priorit a zájmů.“ Nízké zastoupení žen v politice je prý systematický problém a ženy prý musejí při vstupu do politiky čelit řadě překážek.
Nejde prý jen o typicky český problém, ale Češi si podle Homfray v genderu nevedou příliš dobře. Aktivistka se odkazuje na evropský index genderové rovnosti. „Je dělen do několika tematických kapitol, zjistíme, že v kapitole ‚moc‘, která se zabývá i politickou reprezentací, je celkově to skóre napříč Evropou nejnižší. To je opravdu problematická součást společnosti a jejího nastavení, ženy ve veřejných, v politických funkcích. Problém je to do jisté míry všude, což ale neznamená, že je všude stejný. V některých státech je úroveň vyrovnaného zastoupení úplně někde jinde než u nás. Česká republika spolu s některými dalšími státy, jako jsou Slovensko, Maďarsko, Polsko, je oproti evropskému průměru hodně pozadu. Jestli se nepletu, zrovna v kategorii moci jsme v EU asi třetí nebo čtvrtí od konce.“
Námitka, že ženy o politickou moc a funkce stejně nestojí, je podle Homfray sice pravdivá, ale je to prý způsobené tím, že pro ně působení ve veřejné sféře může být nepříjemné, například z důvodů jakýchsi vnitrostranických problémů. Nepříjemně na ženy prý může působit způsob, jak se vede diskuse, vnitrostranická kritika nebo ne úplně přístupné způsoby konání politických aktivit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy