Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

26.09.2020 22:43 | Zprávy

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček přinesl komentář k současné situaci, kdy lidé i firmy se bojí krize – hromadí peníze a přestávají utrácet. Chtějí se tak, dle jeho slov, připravit na příchod horších časů.

Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

„Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných hmot nebylo ve spotřebním koši zohledněno, že lidé omezili tankování na minimum. Naopak výrazně vzrostla poptávka lidí po trvanlivých potravinách. Ty však ve spotřebním koši měly stále stejnou váhu,“ poznamenává hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Všímá si i zprávy Evropské centrální banky, která se podrobně zabývá příčinami růstu peněžní zásoby. „Z publikovaných dat je zřejmé, že široká peněžní zásoba M3 v červnu vzrostla o 9,2 procenta a v červenci o 10,2 procenta. Jedná se o nejvýraznější nárůst od května 2008,“ poznamenal Křeček.

Lidé i firmy v Evropě podle jeho slov mění své jednání – hromadí peníze a přestávají utrácet, aby se připravili na příchod horších časů. „V důsledku tohoto vývoje jsme svědky výrazného nárůstu peněžní zásoby, který byl navíc podpořen masivními podpůrnými opatřeními. Ta měla zajistit dostatečnou likviditu v ekonomice, aby bylo možné čelit koronavirovému šoku, míní Křeček, jenž dodává, že Evropská centrální banka se domnívá, že k hromadění peněz dochází i z dalších důvodů.

„Část úspor může být nedobrovolná, protože v koronavirové době je méně příležitostí k utrácení. Například je obtížnější jet na dovolenou či využívat služby, kde existuje zvýšené riziko nákazy. Rovněž je vynakládáno méně peněz na nákup oblečení, protože lidé omezují svůj společenský život a častěji pracují na home office,“ podotkl Křeček, se slovy, že klíčovou otázkou je, jak růst peněžní zásoby v Evropě ovlivní ekonomiku. 

„Mnozí lidé se domnívají, že to nutně musí vést k vysoké inflaci. Stále více ekonomů však tvrdí, že spojení mezi peněžní zásobou a inflací není v dnešní době nijak zvlášť silné. Většina dodatečně nahromaděných peněz totiž nemusí být utracena za zboží a služby z běžného spotřebitelského koše. Spíše se za tyto peníze mohou nakupovat aktiva, jako jsou například akcie,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Vylučujete spolupráci s koalicí SPOLU?

Koalici kritizujete, znamená to, že byste s ní po volbách nespolupracovali? A s kým tak chcete případně spolupracovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koalice protlačila důchody i Bendův přílepek. Matěj Stropnický: Už vylézají z děr

13:26 Koalice protlačila důchody i Bendův přílepek. Matěj Stropnický: Už vylézají z děr

Jít do důchodu později a ještě dostat méně peněz, kdo by se na takovou změnu netěšil? I tak byla čas…