Češi nejsou připraveni na to, aby znali platy moderátorů a dalších účinkujících v ČT, uvedl generální ředitel Dvořák

13.03.2018 9:00 | Zprávy

O tom, proč jsou důležitá veřejnoprávní média, hovořil v pořadu 90' ČT24 ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák. Ten vyzval k diskuzi i ředitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa, jenž ČT dlouhodobě kritizuje, avšak marně. Podiskutoval tak místo toho se senátorem Václavem Hamplem a bývalým poslancem Martinem Komárkem (ANO). Nechyběl ani novinář Erik Best a producent Václav Marhoul.

Češi nejsou připraveni na to, aby znali platy moderátorů a dalších účinkujících v ČT, uvedl generální ředitel Dvořák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

První otázka směřovala k tomu, zda inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana bude mít nějaký vliv na financování České televize. „Záleží na tom, nakolik budou ten projev brát vážně ti, kterým byl projev asi určen, a to jsou zákonodárci. Financování mohou změnit poslanci, senátoři. Pokud ti tuto výzvu vyslyší, tak to na nás vliv mít bude,“ řekl Dvořák s tím, že však věří, že Poslanecká sněmovna je samostatná instituce, jež bude zvažovat jakoukoliv změnu. 

„Z Poslanecké sněmovny slýchám nejrůznější nápady. Výzvu ke změně jsem slyšel od strany Tomio Okamury, jenž vyzval k zestátnění České televize a Českého rozhlasu a který by chtěl, aby veřejnoprávní média nebyla placena z koncesionářských poplatků. Od dalších stran jsem taková ostrá vyjádření neslyšel,“ poznamenal Dvořák k reakcím ze strany zákonodárců.

Celý pořad najdete ZDE.

Dvořák se následně vymezil proti analýze UK, podle níž došlo k nadreprezentaci TOP 09 ve vysílání České televize. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, jež analýzu zadala, ji nakonec nevyužila,“ podotkl k dané analýze, jež hodnotila délku promluv. To považuje Dvořák za nesmysl, neboť každý z politiků podle něj hovoří jinak rychle. 

Dvořák následně odmítl, že by se on chtěl zúčastnit debaty na TV Barrandov. Jaromír Soukup byl pozván do vysílání veřejnoprávní televize. „Nejsem si jistý, jestli by mě vůbec pan Soukup chtěl na TV Barrandov vidět,“ sdělil Dvořák a uvedl, že v současné době veřejnoprávní televize zvažuje možné právní kroky proti některým prohlášením.

Hostem pořadu 90' byl následně senátor Václav Hampl a bývalý poslanec Martin Komárek (ANO). Další politici, které Česká televize k vysílání pozvala, podle moderátora účast v pořadu odmítli. 

Hampl následně zdůvodnil, proč on sám odešel z inauguračního projevu Miloše Zemana. „Část o České televizi pro mě byla poslední kapkou. To, že pan prezident nasazuje na média dlouhodobě, je podle mého názoru problematické. Zejména v situaci, kdy sledujeme, co se děje na Slovensku, tak mi to připadá obzvláště chucpe,“ podotkl Hampl, jenž je proti zestátnění České televize.

„Kdyby si Parlament umanul, tak může koncesionářské poplatky snížit na nulu,“ podotkl následně k problému Komárek, jenž vnímá slovo zestátnění jako problematicky užívané. „Žádné zestátnění se nechystá, placení televize ze státního rozpočtu není nic špatného,“ dodává. Hampl pak hovořil o tom, že by považoval za bezproblémové to, aby Českou televizi kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad.

O hospodaření a jeho transparentnosti pak rovněž pohovořil Petr Dvořák. „Ta kontrola probíhá sekvenčně. Není pravda, že by Rada České televize nebo dozorčí komise, kterou si rada zřizuje, měla nějaké omezení,“ zmínil následně Dvořák. 

„Jsem přesvědčen, nezmění-li se ekonomická situace, jsme schopni vydržet se současnou výší koncesionářských poplatků,“ podotkl také ke koncesionářským poplatkům Dvořák. Když si pak divák postěžoval, že Česká televize nechce zveřejnit plat svých moderátorů, tak Dvořák hájil, že jde také o ochranu jejich práv. „Snažíme se být natolik transparentní, abychom neškodili našim zaměstnancům. Moje smlouva, včetně všech benefitů, je veřejná a já mohu garantovat, že v České televizi nemá nikdo vyšší plat než generální ředitel,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…