Česko posílá Putinovi 700 milionů denně. To musí skončit! Babišova europoslankyně bouchla do stolu

20.04.2022 15:52 | Zprávy

Europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) tvrdí, že státy Evropské unie se musí co nejdříve zbavit závislosti na ruském plynu a odstřihnout Putinův režim od základního finančního zdroje. „Jen samotná Česká republika Rusku denně posílá 700 milionů korun a tím de facto financuje tu válku. Toto musíme vyřešit,“ uvedla Charanzová.

Česko posílá Putinovi 700 milionů denně. To musí skončit! Babišova europoslankyně bouchla do stolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

Charanzová v rozhovoru pro Rádio Impuls nejprve reagovala na výroky šéfa E.ONu Leonharda Birnbauma, podle nějž přijetí embarga na dovoz ruského plynu by mohlo způsobit rozpad Evropské unie.

„Mě ta reakce nepřekvapuje, samozřejmě tento koncern si hájí svoje priority a svůj byznys. To, že případné odstřižení od ruského plynu bude mít ekonomické dopady, je jasné, a proto jsme v EP začali apelovat na EK a na členské státy, aby měly jasný plán, jak se na to připravit. Ale nemyslím si, že se kvůli tomu rozpadne Evropská unie, naopak vidíme, že mezi sebou nyní státy spolupracují daleko více než před válkou na Ukrajině,“ uklidňovala situaci Charanzová.

Jedna věc je, že chceme uvalit tvrdé sankce na Rusko za to, co se děje na Ukrajině; na druhé straně se můžeme dostat do situace, že Rusko samo ten plyn zastaví,“ dodala Charanzová a připomněla ruský požadavek, aby Evropa za plyn platila v rublech.

Evropské státy podle Charanzové musí alternativu k ruskému plynu aktivně hledat. „Samozřejmě jednotlivé státy mají nastavenou svoji energetickou politiku různě a je škoda, že se na to v minulosti státy více nesoustředily společně, protože když vidíme, že se tady aktivuje nějaká politika Green Dealu a Německo vsadí všechno na jednu kartu a stane se závislé na dovozech, vypne jaderné elektrárny, tak tohle dostává do rizika celou EU,“ má jasno Charanzová.

Tu ale uklidňuje, že v postojích proti válce a v přijímaných sankcí zatím evropské státy jsou zajedno. „Na druhou stranu, když se podívám na to, jak se přijímají sankce, tak i ty země, které jsou řekněme ne tolik vyhraněné, tak nakonec jednomyslně kývnou na všechny sankce. Takže nyní hledáme řešení, jak do budoucna nastavit energetickou politiku EU tak, aby byla nezávislá na Rusku,“ pokračovala europoslankyně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

13:50 Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

Ukrajinské síly zaútočily na logistické centrum ve městě Karačev s použitím amerických střel ATACMS.…