Velitel jednotky Vojenské policie KAMBA, která měla na starosti evakuaci českých diplomatů v Afghánistánu, se svolením Ministerstva obrany prozradil novinářům, co se dělo v posledních hodinách před odletem Čechů a jejich spolupracovníků ze země. Ministerstvo obrany ČR však trvá na tom, že identita odpovídajícího velitele jednotky vojenské policie musí zůstat utajena.
Ve vyjádření pro Lidové novin prozradil, že armáda už dopředu odhadovala, co by se teoreticky mohlo stát.
„Měli jsme několik vytipovaných měst v okolí. Věděli jsme, že pokud padnou pod nadvládu Tálibánu, budou mít jeho bojovníci volný přístup do Kábulu,“ popsal dramatické okolnosti evakuace z Afghánistánu
Do země se prý už nikdy nechce vrátit. V Česku má manželku a děti.
V rozhovoru pro Blesk velitel jednotky KAMBA prozradil, že nejprve nechali diplomaty a pracovníky ambasády sbalit všechny pracovní věcí, které bylo třeba zabalit a odvéz z Afghánistánu, a pak je i s těmito věcmi odvezli na kábulské letiště. Do poslední chvíle nebylo jisté, zda Tálibán dodrží svůj slib a nebude útočit na diplomaty a pracovníky ambasády.
Horká chvilka nastala podle velitele jednotky ve chvíli, kdy se ukázalo, že vládní armádní jednotky nekontrolují už ani hlavní kábulské letiště. Když tak vozy českých diplomatů přijížděly, tak i tam už vlály bílé vlajky Tálibánu. Kvůli tomu nebylo jisté, zda diplomatům bude povoleno odletět.
Nakonec se to však podařilo a vojenští policisté se mohli vrátit na ambasádu, aby tu dokončili svou práci.
„Vzali jsme všechny notebooky, elektroniku, zachránili harddisky a zbytek jsme velkou palicí rozmlátili na prach. Můj kolega, který měl na starosti dokumenty, pak vše tajné skartoval a spálil v sudu,“ prozradil velitel.
Pokud jde o afghánské spolupracovníky, první den je čeští vojáci tahali z davu kolem letiště. Doslova. „Podle předchozích zkušeností mohl mít kdokoliv v tom davu na sobě připásané výbušniny. Kdyby to explodovalo, letiště by to pěkně pročesalo,“ poznamenal v rozhovoru pro LN.
Druhý den se situace ještě víc zkomplikovala, protože ozbrojenci Tálibánu odtlačili lidi od letiště zpět do oblastí, které měli plně pod kontrolou a pokud čeští vojáci chtěli zachránit někoho dalšího, museli vstoupit na území Tálibánu a vyjednávat. Beze zbraní. Velitel jednotky prý vyrazil do města ještě s jedním kolegou a když narazili na první ozbrojence, nařídil kolegovi, aby ho kryl, sám odložil zbraně a šel k ozbrojencům s rukama nad hlavou a s diplomatickým pasem viditelně vystaveným v jedné ruce.
„Dívali se na mě s údivem, jako kdyby nevěřili, že se k nim vůbec někdo dovolil přiblížit,“ popsal situaci velitel s tím, že mezi ozbrojenci byl i kluk, který uměl skvěle anglicky a působil jako tlumočník. Velitel jednotky s Tálibánci začal vyjednávat o propuštění afghánských spolupracovníků a oni mu lidi postupně přiváděli. „Vyjednával jsem s nimi 6 hodin a kromě 81 lidí se mi podařilo protáhnout ještě dvě Polky,“ prozradil voják.
Tálibán už vydal nařízení, že Afghánci nesmí opustit zemi a nepouští místní lidi na letiště. Diplomaté a jejich zahraniční spolupracovníci naopak dostali nařízeno opustit zemi do konce srpna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.