Český letecký klenot L-410 zachráněn, rodina Hávových mu vdechla nový život, říká Alena Medová

17.11.2024 23:05 | Monitoring

Legendární český letoun L-410, vyráběný společností Aircraft Industries v Kunovicích, se v roce 2022 ocitl v kritické situaci. Sankce uvalené na Rusko, které bylo dlouhodobě hlavním trhem pro tyto letouny, způsobily firmě téměř úplný výpadek příjmů. Záchrannou ruku podala rodina Hávových prostřednictvím skupiny Omnipol, která do společnosti vstoupila a zabránila jejímu krachu.

Český letecký klenot L-410 zachráněn, rodina Hávových mu vdechla nový život, říká Alena Medová
Foto: Aero Vodochody
Popisek: Alena Medová

O těchto dramatických událostech i nových výzvách hovořila předsedkyně představenstva Aircraft Industries Alena Medová v rozhovoru pro Fobes.

Na jaře 2022 postihla Aircraft Industries jedna z největších krizí v její historii. Sankce uvalené na Rusko v reakci na válku na Ukrajině ochromily klíčový trh společnosti, která do této země dlouhodobě exportovala drtivou většinu svých letounů. Podle Medové byla situace alarmující: „Ztratili jsme 95 % našich příjmů. Výroba pokračovala, ale nebylo jasné, kam letadla prodáme. Museli jsme se rozhodnout, zda bojovat dál, nebo ukončit činnost.“

Právě v tomto okamžiku vstoupila do hry rodina Hávových, která už přes skupinu Omnipol podporovala český zbrojní průmysl a letectví. S jejich příchodem se otevřely nové možnosti, ale cesta k záchraně nebyla jednoduchá. „Museli jsme přehodnotit celé naše podnikání – od způsobu financování přes výrobu až po hledání nových trhů,“ přiblížila Medová.

Rodina Hávových se dlouhodobě zajímá o letectví a český průmysl. Vstup do Aircraft Industries nebyl jen o financích, ale také o snaze zachránit českou ikonu. „Viděli v nás potenciál a dali nám šanci pokračovat. Bylo jasné, že jim záleží na tom, aby český letecký průmysl nezanikl,“ zdůraznila Medová. Dodala, že pro Hávovy nešlo jen o investici, ale i o emocionální vztah k letectví a výrobě letadel.

Díky jejich podpoře firma nejen stabilizovala své fungování, ale také spustila strategii zaměřenou na geografickou diverzifikaci. „Snažíme se minimalizovat závislost na jediném trhu. Africký, asijský a latinskoamerický region jsou pro nás klíčové oblasti růstu. Letouny L-410 jsou pro tyto trhy ideální díky své odolnosti a schopnosti operovat v náročných podmínkách,“ vysvětlila Medová.

Důležitou součástí plánu záchrany byla nejen diverzifikace, ale také inovace. Aircraft Industries začala pracovat na modernizaci svých výrobních procesů i samotných letadel. „Investujeme do zlepšení vlastností letounu L-410 NG, abychom zvýšili jeho efektivitu a prodloužili životnost. Zákazníci dnes hledají stroje, které jsou ekologičtější a zároveň spolehlivé,“ uvedla Medová.

Firma také plánuje rozšířit nabídku letounů na specifické segmenty. „Pracujeme na speciálních verzích letadel například pro humanitární mise, regionální přepravu nebo vojenské účely. Naše flexibilita je naší velkou výhodou,“ dodala.

Díky záchraně Aircraft Industries se legendární letoun L-410 dočkal nové éry. Podle Medové jde ale o více než jen o obnovu výroby. „Cítíme odpovědnost za to, co L-410 znamená pro český letecký průmysl. Je to ikona, která reprezentuje naši schopnost vyrábět špičkové produkty na světové úrovni,“ uzavřela Medová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný



Diskuse obsahuje 3 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ukrajinci mají povolení střílet do Ruska. Trump mladší začal být sprostý

22:35 Ukrajinci mají povolení střílet do Ruska. Trump mladší začal být sprostý

Ukrajina dostala povolení použít americký raketový systém dlouhého doletu k úderům na ruském území. …