V africké Zambii jsou podle resortu dvě třetiny pracovní síly zaměstnány v zemědělství. „Rostlinná výroba se opírá o pěstování kukuřice, cukrové třtiny a manioku. Tržními plodinami velkých komerčních farem, které mají tisíce hektarů, jsou mimo kukuřice také tabák a brambory. Naprostá většina farmářů využívá jen základní zemědělské technologie. Zemědělství představuje hlavní zdroj příjmu pro ženy, které tvoří většinu – přibližně 65 procent – venkovské populace,“ uvádí ministerstvo.
Díky projektu by se měli drobní zambijští farmáři dozvědět, jak se zakládají, vedou a rozvíjejí farmy. Čeští experti by měli proškolit 120 studentů a farmářů. „Výchozím bodem bude neobdělávaná půda a místní plemeno skotu, na konci projektu budou farmáři dovedeni k uzavřenému systému produkce mléka, masa, ale také dřeva,“ uvádí materiál.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vidí Zambii dlouhodobě jako zemi s exportním potenciálem, zejména pro české výrobce zemědělské techniky. V posledních dnech už tento stát navštívil potřetí.
V iráckém Kurdistánu chce stát přispět na projekt Charity ČR na podporu agrárního podnikání. Region by měl být relativně bezpečný v porovnání například se sousední Sýrií. „Tato stabilita přivádí do Kurdistánu velké množství uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, kteří zde hledají útočiště. V Kurdistánu je nyní zhruba 850 000 vnitřně vysídlených osob utíkajících před násilím v jiných částech Iráku. Dále se zde zdržuje zhruba 220 000 uprchlíků, především ze Sýrie. Takto vysoké počty nově příchozích obyvatel vytvářejí obrovský tlak na domácí populaci, místní trh práce a dostupnost služeb a zboží,“ píše ministerstvo.
Projekt by měl pomoci ve dvou věcech – propagovat ekologické zemědělské hospodaření, tamním obyvatelům by měl pomoci při sestavování podnikatelských plánů. Druhým výstupem je propagace správné zemědělské praxe, experti budou předávat české know-how buď přímo v Kurdistánu, nebo vzdáleně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp