Díky strategickému převzetí českým holdingem Omnipol a následným změnám se však firmě podařilo nejen stabilizovat svou pozici na trhu, ale také položit základy pro velmi úspěšnou budoucnost. Jak uvedl server E15 (https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/postsovetske-trhy-mohly-ceskeho-vyrobce-letadel-zahubit-misto-toho-roste-a-investuje-1420392), společnost dnes míří k růstu a plánuje ambiciózní investice.
V roce 2022, kdy sankce zásadně omezily export na klíčové postsovětské trhy, bylo jasné, že Aircraft Industries potřebuje novou strategii. Firma, tehdy vlastněná ruskou společností Ostov, byla příliš závislá na ruských zakázkách. Obrat nastal v dubnu 2022, kdy podnik koupila česká skupina Omnipol. Pod novým vedením se firmě podařilo získat zakázky například v Uzbekistánu a rozšířit působnost na další trhy.
Rok 2023 byl pro Aircraft Industries zlomový – tržby dosáhly 1,7 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 1,2 miliardy. Ačkoliv byla firma v minulých dvou letech ztrátová, letos očekává zisk, jehož výše bude záviset na počtu dodaných letadel.
Budoucnost společnosti vypadá optimisticky. Aircraft Industries plánuje rozsáhlé investice do rozšíření závodu v Kunovicích a modernizace výroby. Hlavním cílem je zvýšení produkce modelu L-410 a vývoj jeho nové generace L-410 NG. Firma navíc uvažuje o expanzi na další zahraniční trhy a posílení spolupráce s mezinárodními partnery.
Příběh Aircraft Industries ukazuje, jak se český průmysl dokáže vypořádat s krizí a najít nové příležitosti. Díky podpoře Omnipolu a inovativnímu vedení se z nejistoty stala příležitost k růstu, což z kunovické továrny činí důležitý symbol české letecké výroby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný