Na Lesbu jsou už dvě Češky, zatím pracují s mezinárodním týmem vídeňské organizace SOS Konvoi. Kromě ní působí na ostrově i další humanitární organizace.
Dobrovolnice a záchranářka Marie Šolcová Kaštanová s sebou veze potápěčské vybavení. "Budeme tam dělat nejtěžší práce, to znamená sbírání trosek lodí, lidí a věcí z útesů. To je naše priorita, se kterou my tam jako potápěči jedeme," řekla ČTK při odjezdu. "Je to tu směsice lidí, profesí, od kosmetičky, právníka až po ajťáka," popsala složení týmu.
Další dobrovolníci podle Moniky Pokorné, která dnes také na Lesbos odjela, zakládají nové občanské sdružení Most naděje. Má pomáhat lidem v nouzi nejen na útěku, ale i případně přímo v Česku.
Od začátku roku utonulo při překonávání Egejského moře už více než 4000 běženců, včetně mnoha dětí. Za stejnou dobu se z Turecka do Řecka dostalo kolem 600.000 uprchlíků, převážně ze Sýrie, kterou zmítá občanská válka. "Myslím si, že když někdo potřebuje pomoc, máme jít a natáhnout pomocnou ruku. Nejde o princip, že můžou si za to sami. Otázka je, kdy my budeme potřebovat pomoc, až budeme utíkat," dodala Šolcová.
Ve středu přišlo o život téměř 20 uprchlíků při pokusu o přeplutí moře z Turecka na řecké ostrovy. Turecké pobřežní stráži se podle agentury Dogan podařilo zachránit 27 dalších lidí ze ztroskotaného plavidla.
Celá iniciativa Pomáháme lidem na útěku, kde se sdružují čeští dobrovolníci na pomoc uprchlíkům, čítá více než 3200 členů. Stále pracují také na balkánské trase. Po uzavření české základny na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska působí asi dvacetičlenný tým v nedalekém srbském městě Šid, kde se s dalšími humanitárními organizacemi stará o uprchlíky. Češi jsou také v jihosrbském Preševu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa