Text začíná popisem Verneova Tajemného hradu v Karpatech, kterému se prý ten Pražský začíná podobat. Alespoň tím, že pro lidi, kteří kdysi bývali prezidentovi blízcí je dnes nemožné se tam za prezidentem dostat.
Jako příklad je uvedena Marie Benešová. Bývalá ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně ČSSD, která skutečně byla Zemanovi i lidsky velmi blízko. Stále působí v týmu jeho poradců, v poslední době však zaznamenává znepokojivé signály, že k prezidentovi se její rady vůbec nedostávají.
„Nevím, kdo mu informace selektuje, ale když jsme spolu v rychlosti mluvili naposledy na setkání poradců, o spoustě věcí nevěděl,“ popsala svou zkušenost. Dostat se k prezidentovi na osobní jednání je podle ní ještě složitější, a to i když jste členem jeho poradcovského týmu. „Pokud budete žádat o schůzku s prezidentem takzvaně mezi čtyřma očima, musí se naplánovat, musí se mu to dát do programu a když je nabitý, odkážou vás na nejzazší termín,“ popsala své zkušenosti s prezidentovým sekretariátem.
Jinak prý prezidenta vidí pouze jednou měsíčně na setkání celé expertní skupiny poradců, kde jsou ale dopředu daná témata a velké množství lidí, takže není příliš prostoru něco řešit přímo s prezidentem.
Jako opačný příklad, kdy se k prezidentovi dostal člověk, o kterého sám vůbec nestál, uvádí Lidové noviny přítomnost Milana Chovance na pódiu při oslavě Zemanova volebního vítězství. Prezident prý dopředu nevěděl, že se Chovanec na pódiu objeví, a mělo se jednat o akci jeho okolí, snažící se posílit pozici bývalého ministra vnitra před sjezdem ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav