Čínský prezident v domácím vězení? Sociálními sítěmi se šíří zvláštní fámy

24.09.2022 23:55

Sociálními sítěmi se šíří domněnky o údajném vojenském převratu v Číně proti tamnímu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Spekulace zmiňují to, že měl být čínský prezident odstaven od moci a již není v čele Čínské lidové osvobozenecké armády. Sociálními sítěmi se také šíří údajné vojenské kolony směrem k Pekingu a otázky nad rušením civilních letů v zemi. Spekulace šířící se po sociálních sítích však nejsou jakkoliv potvrzené.

Čínský prezident v domácím vězení? Sociálními sítěmi se šíří zvláštní fámy
Foto: Repro Gov.cn
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching, videokonference s prezidentem USA

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37252 lidí
Zatímco čínský prezident Si Ťin-pching hodlá usilovat o své třetí funkční období na nadcházejícím 20. sjezdu komunistické strany, začaly internetem kolovat zprávy, které tvrdí, že se v Pekingu odehrává převrat.

Sociální sítě zaplavily spekulace nad tím, co se přesně děje, přičemž je zmiňováno, že je o politický nebo vojenský převrat proti prezidentu Si Ťin-pchingovi. Šíří se také zvěsti o možné vojenské aktivitě v západní Číně.

Mezi důkazy uváděné pro tyto domněnky patří zprávy o zrušených osobních letech v některých částech Číny a záběry vojenských vozidel, která se mají údajně pohybovat směrem k čínské metropoli Pekingu.

Přestože tyto zprávy nejsou nikterak ověřené, hojně se rozšiřují mezi komentátory, z nichž například Jennifer Zengová uvedla, že by na záběrech ze sociálních sítích měly být zachyceny vojenská vozidla, která mířila ve čtvrtek 22. září do Pekingu. Tvrdí, že vojenská kolona je dlouhá až 80 kilometrů a táhne se směrem k Pekingu od města Čang-ťia-kchou v provincii Che-pej.

Komentátor Gordon G. Chang k údajným záběrům z místa připojuje, že se tak děje po uzemnění 59 % letů v Číně a „uvěznění vysokých úředníků“. Čína je dle něj v nestabilní situaci a ze záběrů usuzuje, že někde v blízkosti Pekingu hoří, jelikož má být na nich zachycen kouř.

Spekulace nad důvody pro rušení letů v Číně navíc přiživuje to, že byly zrušeny veškeré lety do Tibetu a z letiště ve Lhase ani žádné lety neodlétají. Navíc se na radarech nad územím Tibetu vůbec nepohybují žádné civilní letadla.

Domněnky tvrdí, že by Si Ťin-pching krátce po svém návratu ze summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Samarkandu odvolán z funkce velitele čínské armády.

Zprávy však naráží na to, že se ve zbytku Číny pohybuje množství letadel a vzdušný prostor většiny Číny je tak otevřen i civilním letů. Jelikož se zvěsti značně rozšířili i v sousední Indii, novinář a korespondent The Hindu Ananth Krishnan se rozhodl na ně reagovat a pro server outlookindia.com uvedl, že pro převrat v Číně nyní neexistují žádné jasné důkazy.

„Ačkoli je čínská politika nejčernější z černých skříněk v Pekingu jsem nenarazil důkaz, který by potvrdil jakoukoli z fám na sociálních sítích,“ uvedl Krishnan s tím, že očekává, že čínský prezident bude v úřadu i následujících pět let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…