Witowská se nejdříve ptala Výborného, proč nenásledujeme příklad 26 zemí, které už tyto sňatky uznávají. „Protože to nemáme v právním řádu,“ zněla odpověď poslance KDU-ČSL. Witowská se pak zeptala, proč by homosexuálové tedy toto právo mít neměli. Výborný uvedl, že uzavírat manželství není právo, ale dar, společenství muže a ženy, které tvoří základ rodiny tak, jak zde byla po desetiletí, staletí a tisíciletí. Považuje za důležité toto uchovat a bránit relativizaci hodnot. „A co je na tom relativního?“ nenechávala poslance být Witowská. „Co je na tom špatného, když se mají rádi dva muži a dvě ženy? Je to něco výrazně odlišného od toho, když se má rád muž se ženou? Jsou to lidé druhé kategorie, homosexuálové a lesby, kteří nemají nárok na to, aby mohli uzavřít sňatek, mohli po sobě dědit, mít práva k dětem, osvojeným, mít společné jmění manželů?“ zahrnula Witowská Výborného vlnou otázek. Výborný pravil, že musíme věci odlišit. O právech, která Witowská zmínila, jsou podle Výborného připraveni debatovat. Pak řekl, že manželství není ošetření svazku dvou lidí, kteří se mají rádi.
Radka Maxová poznamenala, že manželství, vzhledem k návrhu, který s kolegy podala, takto nevidí, i když chápe tuto symboliku. Pak vyjmenovávala rozdíly mezi uzavíráním registrovaného partnerství a manželství. Přijímání partnerova jména není automatické, svědci jsou pouze dobrovolní, obřad není slavnostní. „Ukázalo se, že to lidem komplikuje život, a neměli bychom tu mít dvě skupiny lidí,“ brojila Maxová proti rozdělování na registrované a na vdané a ženaté.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas