Kovanda uvedl, že dle předběžného výsledku ČNB činí celkové výnosy z přímých zahraničních investic 414 miliard korun za loňský rok. Což je sice méně, než 447 miliard v roce 2017, ale jedná se prý stále o velice dobré číslo. Tedy pro zahraniční vlastníky. „Už méně je to dobré číslo pro nás jako pro Českou republiku, protože podstatná část té sumy 414 miliard odtéká v těch dividendách,“ dodal Kovanda a uvedl, že přibližně 62 % opravdu odtéká do zahraničí a pouze 36 % je zde reinvestováno. „To znamená, že tady je velká disproporce v neprospěch české ekonomiky,“ konstatoval ekonom.
Potvrdil, že odliv dividend je stále příliš vysoký než aby bylo možné hovořit o příznivé situaci. Nejvíce dividend dle něj plyne do zemí eurozóny – do Nizozemska, kam odplynulo 47 miliard korun, do Německa 45 miliard a do Lucemburska 42 miliard korun. A pokud se podíváme, jaké dividendy inkasuje Česká republika, tak se dle Kovandy jedná o „titěrnou částku“ desíti miliard.
V rámci reinvestic se dle jeho informací chovají nejlépe německé firmy, které v Čechách reinvestovaly 40 miliard korun; nizozemské firmy 22 miliard a lucemburské 21 miliard. „Přes to všechno to není celkově pozitivní obrázek. Rozhodně by mělo v České republice zůstávat více miliard, než jich na dividendách odtéká ven,“ říká ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas