O tom, že situace uvnitř Občanské demokratické strany není před volbami jednoduchá, už ParlamentníListy.cz několikrát informovaly. Jde především o spolupráci v rámci koalice SPOLU i výhled na možnou povolební vládní spolupráci s Piráty. Právě toto jsou věci, s nimiž se mnozí občanští demokraté nechtějí smířit.
Začátkem letošního června se tato nespokojenost i rozčarování nad tím, že ODS prý už neprosazuje skutečnou pravicovou politiku, přetavila v rámci strany do názorové frakce Tea Party (s odkazem na stejnojmenné americké konzervativní hnutí, pozn. red.).
Za vznikem Tea Party v rámci ODS stojí pražský občanský demokrat Luboš Boleček. Podle něho je hlavním účelem Tea Party v ODS rozvíjet původní myšlenky, na kterých ODS vznikla a dovedly ji na vrchol. „Chceme se k tomu všemu vrátit, protože jak stát, tak naše strana se od těchto myšlenek odklonila,” vysvětluje pro ParlamentníListy.cz.
„Změnila se celá společnost a strana se tomu asi chtěla přizpůsobit a jsou v tom nepochybně i vlivy špatného volebního systému uvnitř strany, který není o souboji idejí, ale spíš v tom směru panuje totalita většiny. Systémem tak dokáže proklouznout člověk, který je ideologicky úplně jinde a dokáže stranu ovládnout. Výsledkem je, že menšina ve straně dovede ovládnout 100 procent všech důležitých stranických pozic. Pluralita názorů a ideový souboj v dnešní ODS už moc neexistuje, čímž strana degraduje.”
Obsazování vrcholných pozic lidmi, kteří jsou názorově spíš ve středu a opouštění dřívějších ideálů z 90. let podle Bolečka vedlo k tomu, že hodně lidí ODS v průběhu času opustilo, což vedlo jen k tomu, že se pozice zbylých konzervativců ve straně ještě zhoršila. Jasným signálem podle něho je, že ODS má aktuálně v preferencích stejná čísla, jako v posledních volbách před čtyřmi lety.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka