Hned v úvodu diskuse se dámy přely o to, zda by bylo správně nechat zřídit vojenskou základnu USA na území České republiky.
„Má to moji naprostou a plnou podporu. Chci americkou vojenskou základnu na území ČR. Chtěla jsem ji už v době, kdy jsme nebyli v takové bezpečnostní situaci, jako jsme teď, v těch letech 2007 a 2008. Myslím si, že je třeba posílit naši vazbu se Západem a s NATO,“ prohlásila Němcová.
Podle jejích slov ruští vojáci ve městě Buča u Kyjeva páchali velká zvěrstva a podle Němcové se ukáže, že se to děje i v Mariupolu a možná i jinde, a dokud si to Rusové nezodpoví, tak by se civilizovaný svět s Ruskou federací „neměl bavit“.
Kovářová řekla, že je třeba postupovat citlivě. „Tady máme v osobě pana prezidenta osobu, který jako prezident jaderné mocnosti může způsobit ještě větší neštěstí. Ale musíme mít také na srdci pocity českých občanů, protože ta vzpomínka, jak probíhala sovětská přítomnost v Československu po roce 1968, je stále citlivá,“ uvedla členka STAN.
Malá konstatovala, že neřekne vlastní názor na vznik základny, protože nemá dost informací. „My v hnutí ANO na to ještě nemáme stanovisko. Budeme o tom debatovat. Abych mohla říct, zda jsem pro, nebo proti, potřebuji znát fakta,“ konstatovala exministryně spravedlnosti za ANO.
Naproti tomu Maříková řekla americké vojenské základně v ČR hlasité „ne“. „Já osobně i celé hnutí SPD jsme určitě proti. Může to sice znamenat určitou bezpečnost, ale může to znamenat také rizika. Měli bychom spíš posilovat vlastní armádu, než na naše území umisťovat cizí základny, které se mohou stát terčem nějakého budoucího agresora., Ale více konkrétní být nemohu,“ uvedla. „Musíme si uvědomit, že nějaká země, která není členem NATO, může chápat Alianci jako agresora,“ dodala po chvíli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp