Další Trumpova rána. Může položit Světovou zdravotnickou organizaci

09.02.2025 18:24 | Komentář

Velká rána do stolu. Tak lze popsat rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA opustí Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Nemusíme být právě fanoušky nového šéfa Bílého domu, ale zrovna tento krok má velmi racionální důvody. Kromě příliš vysokých finančních příspěvků to je zejména nezvládnutí pandemie Covidu-19 ze strany WHO, neschopnost prokázat nezávislost na politickém vlivu některých členských států, především Číny, a arogance, s níž ignoruje nejen potřebu reforem, ale často také nejnovější vědecké poznatky.

Další Trumpova rána. Může položit Světovou zdravotnickou organizaci
Foto: YouTube/Channel4
Popisek: Donald Trump podepisuje executive order

Pozoruhodné je, že staronový americký prezident není v tomto postoji zdaleka osamocen. I v Evropě se objevují hlasy volající buď po zásadní reformě nebo opuštění WHO. Například ve Velké Británii skupina Action on World Health (AWH) požaduje: „Věříme, že země by měly spolupracovat v otázkách zdraví a že WHO by měla respektovat suverenitu a přestat zasahovat do lidských životů. WHO by se měla držet své role – sdílet informace a poskytovat rady, ne diktovat politiky, které převažují nad národními zájmy.“ Zároveň AWH vytvořila speciální skupinu expertů, jež se má věnovat právě otázce zásadní reformy Světové zdravotnické organizace.

David Bell, profesor z Brownstone Institute, bývalý lékař a vědec WHO, který tuto skupinu vede, prohlásil: „Já a moji kolegové jsme stále více znepokojeni, jak se WHO odklání od svých kořenů. Pouze prostřednictvím správného souboru reforem se WHO může vrátit k základním principům veřejného zdraví a zachránit svou pověst. Nebo ji nahradí jiná organizace vhodnější pro daný účel a lépe odrážející vůli národů světa." Ještě dramatičtěji situaci vidí Mary Glindonová, labouristická poslankyně parlamentu Spojeného království a Andrew Lewer, bývalý poslanec Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království. Ti doslova uvedli, že: „Británie se musí postavit WHO, aby zachránila miliony životů.“

Podobné volání zní i z Apeninského poloostrova. Matteo Salvini, místopředseda italské vlády a ministr dopravy předložil návrh zákona, který žádá, aby Itálie následovala USA a opustila WHO. Salvini prohlásil pro list Politico: „Itálie se již nesmí potýkat s nadnárodním mocenským centrem – bohatě financovaným italskými daňovými poplatníky – které jde na ruku nadnárodním farmaceutickým společnostem. Použijme 100 milionů dolarů posílaných WHO na podporu nemocných v Itálii a financování našich nemocnic a lékařů!“ Salviniho obratem podpořil i italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci: „Ačkoli se o odchodu z WHO ve vládním programu neuvažuje, domnívám se, že debata zaměřená na kritickou analýzu její role, se zvláštním zřetelem k alokaci a využívání zdrojů a vládnutí, je legitimní a konstruktivní.“

Obzvlášť silnou kritiku odborné veřejnosti vyvolává například přístup WHO k Rámcové úmluvě WHO o kontrole tabáku (FCTC). Bývalí významní úředníci WHO Robert Beaglehole a Ruth Bonita v prestižním vědeckém časopise Lancet napsali: „Ani WHO, ani FCTC nejsou založeny na nejnovějších důkazech o úloze inovativních zařízení na dodávání nikotinu při přechodu od cigaret k mnohem méně škodlivým produktům. FCTC je nepatřičně ovlivněna vlastními zájmy a upřednostňuje nejškodlivější tabákové produkty – cigarety.“

A mimo jiné i na tomto příkladu vědecky nepodloženého a pouze zaslepeně ideologického přístupu WHO k problematice kouření stejně jako na názorových veletočích v době koronavirové pandemie a dalších nezvládnutých zdravotnických výzvách vidíme omezenost i neschopnost této organizace. Již jsme psali o opakovaných pochybení této organizace, jejíž zástupci často ignorují vědecké důkazy ve prospěch potěšení některých vybraných sponzorů WHO, ať už politických nebo soukromých. Žádná změna však nepřichází a proto musíme alespoň všechna nařízení a doporučení této organizace pečlivě zkoumat, a ne brát za jakési nezpochybnitelné „dogma“.

V tomto ohledu by měli být mimořádně ostražití zejména Češi. Dlouhá desetiletí jsme si v míře vrchovaté „užívali“ řízení z Moskvy, neměli bychom tedy nyní ani v otázkách našeho zdraví jen tak slepě naslouchat jednostrannému diktátu ze ženevské centrály WHO. Mělo by to být naprosto naopak, my jako členské státy bychom měly určovat politiku organizace, a nejen poslušně plnit úkoly poslané z ústředí. Nezbývá než věřit, že odchod USA z organizace bude dostatečným budíčkem pro ženevské byrokraty i pro nás ostatní. Jinak se totiž zřejmě naplní tvrzení britského profesora Davida Bella, že WHO se buď zásadně změní nebo zanikne.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

platy

Dobrý den, vy jste sice v televizi odsuzovala zvýšení vašich platů, ale předpokládám, že si peníze navíc necháte? A ještě taky tvrdíte, že by se teď měli zmrazit, co ale pak a co to řeší? Mě spíš zajímá, co hodláte udělat proto, abysme i my občané brali důstojné platy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 14 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Další Trumpova rána. Může položit Světovou zdravotnickou organizaci, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAchtung , 09.02.2025 19:56:26
Ještě, že se toho zakladatel, Dr. med. Mengele, nedožil.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Koho se v ČR bát. Zbořil po útoku v debatě na Primě

12:00 Koho se v ČR bát. Zbořil po útoku v debatě na Primě

Bát bychom se měli, ale ne poslankyně Konečné, reaguje politolog Zdeněk Zbořil na výrok ministryně Č…