Dědo, ty lenochu! Babiš spustil řev kvůli „okradení“ Čechů

28.02.2019 12:41 | Zprávy

Pokud nedojde k realizačnímu vystřízlivění, čeká české zdravotnictví velká reforma ve financování. Uvažuje o ní ministryně financí Alena Schillerová. Nově by na pojištěnce, za které dosud platil stát, měli platit firmy a ekonomicky aktivní občané. Již se množí názory, že je to jen cesta, jak ušetřit na ostatní reformy, které Babišova vláda slíbila. O tématu si své řeklo už Forum24, Erik Best i Miroslav Kalousek.

Dědo, ty lenochu! Babiš spustil řev kvůli „okradení“ Čechů
Foto: Archiv
Popisek: Očkování, ilustrační foto

Myšlenka je jednoduchá. Doposud platil za studenty, děti a seniory odvody na zdravotním pojištění stát. Podle informací serveru iHNed počítá Ministerstvo zdravotnictví na letošní rok s náklady ve výši 73 miliard korun. Nově by však na zdravotní pojištění přispívali pouze firmy a zaměstnanci a tyto odvody by měly stačit na zdravotní péči pro celou populaci. Výpadek příjmů od státu by se kompenzoval zvýšením odvodů. Za to resort slibuje snížení daňové zátěže po zrušení takzvané superhrubé mzdy. „Tento závazek platí, v tuto chvíli vedeme intenzivní jednání o jeho podobě,“ řekla Schillerová pro HN.

Adam Vojtěch je prý k návrhu zatím rezervovaný, protože státem garantovanou platbu za pojištěnce považuje za větší jistotu a záruku stability. Resort zdravotnictví by naopak každoročně zvyšoval státní odvody. „Je to o těchto dvou pohledech, jak situaci řešit. Náš návrh je odlišný, a to je automatická valorizace plateb za státní pojištěnce,“ řekl Vojtěch. „Návrh Ministerstva financí je nyní předmětem jednání na expertní úrovni. Je nutné, aby zdravotnictví mělo zajištěné, že zdroje veřejného zdravotního pojištění budou růst,“ tvrdí ministr zdravotnictví podle serveru iHNed.

Podle Jiřího Sezemského z Fora24 spolu přímo souvisí tyto plány ministryně Schillerové s těmi na zrušení superhrubé mzdy a zavedení paušálu pro malé podnikatele. Počet státem placených pojištěnců přitom podle Fora24 dosahuje čísla 5,9 milionu obyvatel, tedy přibližně 60 %. Podle serveru se tak budou opět nalévat peníze do bezedného systému, ale nedojde k žádné skutečné reformě. „Pokud by současný objem 73 miliard korun neplatil stát, musely by se sazby zdravotního pojištění zvýšit zaměstnancům ze současných 13,5 procenta na 17 procent hrubé mzdy, částečně placených zaměstnavateli,“ vpočítává Sezemský a dodává, že by fakticky došlo ke zvýšení celkové odvodové zátěže a nákladů práce, které jsou už dnes jedny z nejvyšších v Evropě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…