„Vláda celkově, a hlavně pravicové strany ODS a TOP 09 byly okolnostmi donuceny vzdát se alespoň dočasně svých liberálně-demokratických manter, že stát nemá co mluvit do trhu, že trh je téměř svatý a vyřeší téměř všechny problémy,“ předesílá v dnešním komentáři k rozhodnutí o zastropování cen energií bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Ano, v normálních časech je důležité ponechat prostor trhu. Ale my v normálních časech nežijeme. Viděli jsme to během covidové epidemie i teď při energetické krizi, jak stát musí vykonávat své základní funkce a uspokojovat potřeby společnosti. Když ceny na burze spekulativně vyskočí do nepřijatelných výšin, neúnosných jak pro domácnosti, tak pro podniky, je role státu nezastupitelná. Konečně po dlouhých měsících se Fialova vláda rozhodla ke správnému kroku. Měla ho již udělat dříve. Bez zastropování se neobejdeme,“ dodal.
Vláda se vzdala podle Roučka nejen už jmenované ideologické mantry, ale změnou je i záměr stanovení daně z neočekávaných zisků. „Máme-li krizi, jsou firmy a celá odvětví, která z ní ohromně profitují. Už půl roku na tohle upozorňuji. Dával jsem příklad britské konzervativní vlády. Aby i česká vláda zavedla na dobu určitou daň. Zaplať pánbůh, že to česká vláda dělá. Jen je bohužel pět minut po dvanácté. Spotřebitelé mohli být lépe ochránění a český rozpočet mohl vypadat lépe než s obrovským deficitem, který vláda plánuje na 330 mld. korun,“ dodal.
Zastropování výborně. A co progresivní a sektorová daň?
Diskuse vyvolaly informace o souvislostech českého a evropského přístupu ke krizi a vytvoření cenových fixací. „Je potřeba, aby byla společná pravidla. Ale v rámci pravidel každý stát přijme vlastní opatření. V tomto bych vládě nic nevyčítal. Ani jestli mělo být zastropování vyšší nebo nižší… Musíme se dívat na celkové možnosti naší ekonomiky a deficit státního rozpočtu,“ připomíná znovu Rouček.
Připomíná i možnosti dalšího zdanění. „V nejvyspělejších západních zemích platí progresivní daň, když lidé s mimořádnými příjmy od miliardy eur nahoru platí např. do 55 % daň. Vláda kromě zastropování cen a pomoci domácnostem a podnikům se musí dívat i na to, jak přinést peníze do státního rozpočtu,“ říká Rouček.
„Demonstrace 28. září lidem nepomůže.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá