Ve srovnání s evropskými zeměmi učí v Česku na první stupni nejvíce žen. „Podobně je na tom ještě Itálie, Litva, Maďarsko a Slovinsko. Dobře je na tom například Turecko, které má pouze 52 procent učitelek na prvním stupni,“ vysvětluje Jana Halamová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.
Ve škole Brána jazyků si na učitelích na prvním stupni zakládají
Příkladem učitele s dlouholetou praxí je Radek Alferi, který učí na pražské Základní škole Brána Jazyků. „Ze začátku jsem jezdil na tábory. Když jsem začal dělat praktikanta, tak jsem postupem času zjistil, že mi to s dětmi jde. Vybral jsem si pedagogickou fakultu i z toho důvodu, abych mohl s dětmi pokračovat," vysvětluje svou volbu profese.
Alferi se prý někdy cítí v převážně ženském kolektivu zvláštně. Svou práci má ale rád. Na škole Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky učí ještě další čtyři učitelé.
„U nás funguje systém, že paní učitelky mají první a druhou třídu. Od třetí do páté třídy se vyučující mění a vyučují mimo jiné naši páni učitelé,“ řekl ředitel školy Petr Tlustý.
Právě kvůli tomu si někteří rodiče školu vybrali. Muž může být pro děti na prvním stupni velkým vzorem. Alferi by ale nechtěl učit v první třídě. Podle něj tam patří ženy, které často přebírají mateřskou roli.
Nový ministr Chládek by mohl pro školství získat více peněz
Nový ministr školství, kterým se má stát Marcel Chládek z ČSSD, by rád změnil financování škol. Na navýšení platů ve školství, rozšiřování školek a modernizaci pomůcek by chtěl pro příští rok tři až pět miliard korun navíc.
"U základního školství je důležitá stejná úroveň kvality a dostupnosti té kvality, nějakého standardu. U střední školy to bude naopak podpora oborů, které stát potřebuje," uvedl Chládek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe