ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Dětská filmová hvězda Roman Čada: Lidé, kteří pořád ukazují prstem na druhé, se chtějí jen zviditelnit. Moudrý člověk má srdce v hrudi, hlupák na jazyku
Dětská filmová hvězda Roman Čada: Lidé, kteří pořád ukazují prstem na druhé, se chtějí jen zviditelnit. Moudrý člověk má srdce v hrudi, hlupák na jazyku
10.10.2019 19:39 | Zprávy
Do svého pravidelného pořadu Na prahu změn na Slobodném vysielači si tentokrát bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný pozval Prcka. Tedy jednu z někdejších dětských filmových hvězd, Romana Čadu, dnes elektrotechnika, informatika a specialistu na diagnózové měření proměnlivosti srdeční frekvence.
Foto:
repro Youtube, BR
Popisek: Roman Čada
reklama
„Narodil jsem se v roce 1962 v Pardubicích po cestě z Moravy. Můj táta byl Valach a strojírenský inženýr a elektroinženýr a bydleli jsme chvíli v Přelouči, kde rodiče pracovali v Tesle. Pak jsme se přestěhovali do Říčan a v roce 1971 do Prahy. Chodil jsem do experimentální jazykové školy v Nuslích, ale poctivý žáček jsem tedy nebyl,“ přiznal hned v úvodu.
Jednoho dne, to chodil zrovna do páté třídy, se ve škole objevili filmaři, kteří hledali vhodné typy do chystaného snímku Přijela k nám pouť. „Přišla paní asistentka režie, že jí máme na chodbě vynadat. Tak jsem jí vynadal a pozvala mě na kamerové zkoušky, kde jsem musel tancovat, zpívat a hrát fotbal, přičemž mě ani jedna věc nebavila a musel jsem tomu obětovat celé prázdniny.“ Protože potřebovali „přesně takový smrady, jako je on“, získal hlavní klučičí roli. „Pak ten film pustili a mně začaly ve škole problémy, učitelé po mně dost šli.“
Ve škole se netěšil kvůli své živé povaze největší oblibě u učitelů. S dalšími filmy Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze se jejich nelibost ještě vystupňovala. „Měl jsem už nějaké dvojky z chování. Nevyhovoval jsem svým profilem a šli po mně docela fest. Zameškal jsem hodně ve škole a nebavilo mě to. Táta psychicky nevydržel, když jsem dostal trojku z chování, a vyhandlovali jsme, že když budu mít jedničku, dá mě z té školy pryč. Ten obchod jsme dodrželi a táta mě dal do normální školy mezi normální děti, kde mě to začalo bavit. Vyráběli jsme výbušniny, běhali po sídlišti a dělali ty správné věci.“
Velice brzy, v pouhých 37 letech, mu zemřel otec, se kterým ještě před smrtí začal stavět dvanáct metrů dlouhou a tři metry širokou plachetnici. S kamarády nakonec velkolepé dílo dotáhl do konce, i když se loď na moře spustila až v roce 1988.
Od 14 let též Roman Čada létal na větroních české značky Blaník, ve druháku na gymnáziu si přidal sportovní karate a do toho točil i filmy nebo povedený seriál z krkonošského prostředí My z konce světa. „Ke konci gymplu mě pozvali na nějaký bolševický natáčení do Malostranské besedy, kde jsem se jim znelíbil. Vzali mě na chodbu, ať si to rozmyslím. Tak jsem si to rozmyslel a šel jsem domů,“ vzpomíná bývalý herec, kterému na natáčení vadilo i to, jak přezíravě se zacházelo s dětskými herci. Při natáčení mimo Prahu jej například ubytovali v hotelu, kde jej nechali jen tak. Musel si sám koupit konzervu a „ohřát“ si ji teplou vodou v umyvadle. Ani herci mu až na výjimky k srdci nepřirostli. „Nejradši jsem měl Zdeňka Řehoře, to byl jeden z mála chytrých herců. Milý, chytrý, příjemný a nikdy sprostý. Připravoval mě na FAMU, jenže já se pak rozhodl pro elektrotechnickou fakultu.“
I když Romanovi předpovídali zářnou filmovou kariéru, nakonec překvapivě pověsil herectví na hřebík, protože ho mnohem víc začala bavit matematika a fyzika. A tak se vydal na elektrotechnickou fakultu.
To byla tehdy hodně těžká škola, „zkoušky se musely všechny udělat, ne jako dnes, kdy se berou peníze na počet studentů, ne za výsledky“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Není mi jasné,vaše váhání nad podanou rukou A OTEVŘENÝM DOPISEM p.SObotky!!!!Jako předseda strany máte zodpovědnost za budoucnost a postavení už tak dost napadanou medii a kde kým stranu KSČM!..Diensbier není tak zkušený,ale je čestný a HLAVNĚ je to sobotkův a ČSSD kandidát.Jestli doporučíte Zemana ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.