„Já si myslím, že v principu se jedná o vyhozené peníze,“ shrnul Vladimír Štěpán vládní plány na sociální tarif pro domácnosti. Neřeší se totiž příčiny, ale důsledky, a proto podle Štěpána peníze vyletí komínem.
„Otop domku vás bude stát za letošní zimu 300 tisíc, dostanete 17 tisíc. To nic neřeší,“ varuje expert. Vláda vyčlenila na sociální příspěvky 60 miliard a pouhé 4 miliardy na Zelenou úsporám.
„Dvě třetiny domků tu stále nejsou zateplené, mělo se to udělat obráceně,“ varuje expert. Zateplením se dá snížit spotřeba až o padesát procent.
- Více informací ZDE
A ostře Vladimír Štěpán pokračoval i nadále: „Tato vláda podporuje zvyšování cen plynu. Ale vidíme to i na benzínu,“ zdůraznil. Kroky vlády podle něj zvyšování cen skutečně podporují.
„Kroky naprosto špatným směrem, který vůbec ničemu nepomůže,“ obává se vládních plánů.
Jednoduchý zákon, během týdne
Jaké nástroje tedy vláda má, zajímalo redaktorku CNN Prima News.
„U elektřiny cena nastoupala za rok ze 40 euro na 500. Na Slovensku je zafixovaná na 62 euro,“ začal Štěpán odpověď příkladem.
I u nás by prý stačilo během tří týdnů přijmout jednoduchý zákon o dodatečném zdanění zisků z výroby jaderné elektřiny.
O tomto hovořil již nedávno v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz energetický expert Ivan Noveský. Ten současně zmínil pozitivní zkušenost od sousedů, kde parlament zákon o dodatečném zdanění vůbec nemusel přijímat. „Ještě předtím, než schválil slovenský parlament tento zákon o dodatečném zdanění nadměrných zisků, se 70 % majoritních akcionářů dobrovolně, během necelých tří týdnů, dohodlo se slovenským regulátorem na zastropování ceny elektřiny pro slovenské domácnosti na krásných 62 eur/MWh,“ uvedl expert. Něco podobného doporučuje i vládě ČR.
Štěpán je ale skeptik. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětloval, že ČEZ má nejnižší náklady na výrobu elektřiny v EU a současně čeští odběratelé platí z celé EU jednu z nejvyšších cen. A ještě je to vydáváno za tržní princip.
Přitom by bylo klidně možné na burzu prodávat pouze přebytky, jak to činí třeba Francie.
„Řízení energetiky v Česku je opravdu specifické,“ dodal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.