Zatím klíčovým momentem letošních voleb bylo vítězství Donalda Trumpa ve státě Ohio, které obvykle rozhoduje i o konečném výsledku prezidentských voleb. Nyní všichni nervózně očekávají zveřejnění výsledků z dalších dvou klíčových států, kterými jsou Wisconsin a Michigan, kde je bitva zatím vyrovnaná.
Očekávaně jako první na překvapivý vývoj voleb reagují finanční trhy. Vzhledem k Trumpovým předvolebním prohlášením a jeho stále pravděpodobnějšímu zvolení okamžitě reaguje mexické Peso, jehož hodnota spadla na historické minimum.
Možnost Trumpova zvolení a tím pádem i implementace protekcionistické obchodní politiky straší investory a finanční trhy po celém světě. Manifestací obav z nepředvídatelných změn americké politiky je rostoucí hodnota zlata a japonského Jenu, což jsou komodity, k nákupu kterých se investoři uchylují v časech „turbulence“.
Konkrétně zlato je obecně považováno za nejbezpečnější komoditu v nepředvídatelných časech. Po zveřejnění Trumpova úspěchu na Floridě, s čímž finanční trhy zjevně nepočítali, hodnota zlata vyskočila o celých 50 dolarů za unci. Velmi podobně finanční trhy zareagovaly i na výsledek nedávného referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie.
Florida, vzhledem k velkému počtu latinoameričanů v ní žijící, měla podle všech očekávání připadnout Clintonové, nakonec v ní ovšem zvítězil Trump. Toto může být pro výsledek voleb klíčové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib