Doran v komentáři pro bruselský list Politico tvrdí, že ruská ekonomika je na tom ve skutečnosti mnohem hůře, než jak se navenek tváří. „Zdá se, že kremelským finančním kouzelníkům docházejí králíci, které mohou vytáhnout z klobouku,“ tvrdí Doran poté, co ruská vláda zveřejnila revidovaný rozpočet na rok 2025.
Podrobné prozkoumání výdajových plánů Ruska na příští rok totiž ukazuje, že Kreml hodlá na obranu vynaložit neuvěřitelných 145 miliard dolarů ze zhruba 436 miliard dolarů státních výdajů. Celkově se jedná o více než 6,3 % ruského HDP, což představuje nejvyšší úroveň vojenských výdajů Moskvy od dob studené války, jak upozorňuje agentura Reuters.
Jenže podle Dorana jsou výdaje ve skutečnosti ještě mnohem větší, což ale Putinovi finančníci zamlčují nebo výdaje evidují v rámci jiných oblastí rozpočtu. V ročním rozpočtu jsou totiž na různých místech roztroušeny další platby související s válkou, včetně mezd, které Moskva vyplácí pracovníkům v nelegálně okupovaných ukrajinských regionech, zdravotní péče o zraněné vojáky, odstraňování trosek, oprav infrastruktury a nezveřejněných „utajovaných“ výdajů. „Když se tyto výdaje sečtou, skutečná zátěž ruské ekonomiky se blíží ohromujícím 10 % HDP,“ upozorňuje Doran.
Rusko podle něj nedokáže vybírat dostatek peněz na pokrytí těchto nákladů spojených s válkou. Kreml musí hospodařit se schodkem, například v loňském roce byl rozpočet zhruba 34 miliard dolarů v červených číslech. To je pro ruskou vládu složitá situace, protože na rozdíl od západních vlád, pro něž jsou deficitní výdaje po nějakou dobu zvládnutelné, Moskva kvůli západním sankcím nemůže vyrovnávat své finanční účty prostřednictvím mezinárodních půjček. „Místo toho musí platit nehorázné úroky – až 16 % u desetiletých dluhopisů – domácím věřitelům. Jsou to ochromující výdaje,“ vypočítává expert na Rusko.
K financování války navíc Kreml používá hotovost z ruského Fondu národního bohatství (FNB), který ale není bezedný. „Za normálních podmínek má ruský FNB dva účely – uchovávat přebytečné daňové příjmy v dobrých časech a zajistit se proti nízkým cenám ropy, když se situace zhorší. V poslední době však Kreml tento fond vyčerpává, aby zaplatil válku. V roce 2021 činila jeho likvidita 117 miliard dolarů, zatímco dnes činí pouhých 55 miliard dolarů,“ vysvětluje Doran.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.