Drahé jídlo je zpátky, nedůvěra roste. Velmi špatná čísla pro Fialovu vládu

27.02.2025 15:52 | Analýza

Ceny některých potravin mohou i nadále růst. Zejména v zemědělství totiž růst cen stále neopadá a podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se ceny zemědělských výrobců opětovně meziměsíčně zvýšily, a to o 1,5 %. Zatímco celkově inflace zůstává kolem celoevropského průměru, u cen potravin se to již říct nedá ani zdaleka. V lednu se Česko umístilo mezi zeměmi, kde jídlo zdražovalo nejrychleji v celé Unii.

Drahé jídlo je zpátky, nedůvěra roste. Velmi špatná čísla pro Fialovu vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prodej masa

Pokračování pro spotřebitele nepříznivé situace naznačují aktuální indexy cen výrobců Českého statistického úřadu, které u zemědělských produktů v lednu opětovně ukazují zdražování. Nejvýraznější růst cen pokračoval opět především u části potravin a ceny potravinářských výrobků vzrostly meziměsíčně o 0,7 %, a v zemědělství pak dokonce o 1,5 %.

Zvýšily se zejména u mléčných výrobků o 1,8 % a zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 0,7 %, ceny brambor vzrostly o 6,2 % a drůbeže o 1,6 %. Shodně se zvýšily ceny zeleniny a skotu o 2,8 % a olejnin a obilovin o 2,6 %. Znatelnější pokles byl akorát u cen prasat (o 1,3 %) a pekařských a cukrářských výrobků, u nichž ceny klesly o 0,3 %.

Nepříliš pozitivně pak vyznívá rovněž srovnání s loňskem. „V meziročním srovnání pokračovaly ve svém růstu ceny všech výrobců. Ceny v zemědělství zrychlily svůj růst na 9,1 %, zatímco ceny v průmyslu růst zpomalily na 0,5 %. Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 2,4 % a ceny tržních služeb pro podniky o 3,2 %,“ shrnul vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

A opětovně vycházejí nepříznivě v meziročním srovnání zejména ceny potravin. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o 6,9 %, ceny ovoce o 29,8 %, olejnin o 21,7 % a obilovin o 6,5 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 12,0 %, přičemž ceny vajec se zvýšily o 24,3 %, skotu o 17,6 %, mléka o 17,5 % a drůbeže o 1,3 %. Ceny potravinářských výrobků se zvýšily o 2,1 %, avšak ceny mléčných výrobků vyletěly až o 12,3 %. Zlevnění bylo možné vidět jen u prasat (o 6,4 %) a zeleniny (o 4,1 %), z níž nejvíce poklesly ceny brambor (o 18,6 %).

Zdražování na průměru EU? U potravin ani náhodou

Právě uvedené zdražování u zemědělců a výrobců potravin hrozí dalším navyšováním cen i pro konečné spotřebitele, které přitom již v lednu rostly mnohem rychleji, než by se z čísel celkové inflace mohlo zdát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fialova drahota., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 27.02.2025 16:06:28
Fialu problémy této země nezajímají. Ten jen řeší válku na Ukrajině.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

18:14 Nová akce EU: Barevně sladěné sanitky v celé Unii

Od roku 2027 má být po celé EU harmonizována barva a vybavení sanitních vozů, aby pacient z jiné čle…