Drahota žene Čechy za hranice. Ušetří až 500 Kč. Takový je rozdíl v cenách

14.10.2022 12:15 | Reportáž

Vajíčko za 3,80 a cigarety za 85 korun. Za nákup v Polsku ušetří Čech až třetinu celkové ceny. Tvrdí to živnostník Petr Sedláček z Těšína, který pravidelně pořizuje jídlo u sousedů. A nákup se vyplatí nejen jemu, pro ParlamentníListy.cz popsal důchodce i celé zájezdy, které pro polské potraviny jezdí.

Drahota žene Čechy za hranice. Ušetří až 500 Kč. Takový je rozdíl v cenách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plný nákupní vozík, ilustrační foto

„Za poslední nákup masa, vajíček, oleje, luštěnin, chleba a další základní věci jsem utratil 1100 korun a nějaké drobné. V průměru jsem ušetřil 400 až 500 korun, které bych za to zaplatil tady u nás. Ne vše je levnější, ale v rámci procházky vezmu tašku, přejdu most, dojdu do tržnice a za celkový nákup ušetřím,“ popsal redakci. Za deset vajec zaplatil 38 korun. Motivace k nákupu v Polsku je jasná – v době, kdy každý soudný člověk obrací korunu včetně těch bohatých, chce snížit náklady.

Petr Sedláček tak nakupuje nejen pro sebe, ale i svoji rodinu. Vepřovou pečeni (dražší a kvalitnější v řeznictví) sehnal za 24 polských zlatých – to je zhruba 122 korun a přepuštěné máslo za 75 korun čtvrt kila. Sám prohlásil, že v České republice nekupuje už skoro ani chléb. Tvrdí, že je mnohem kvalitnější a křupavější, cítil to prý na první ochutnání. „Nechtěl jsem kupovat v Polsku i chleba, ale na doporučení známé, ať vyzkouším jednu pekárnu, jsem to udělal. Kvalita se u nás zhoršila, u nás už šetří asi i na plynu při pečení,“ řekl.

Na polském trhu může platit klidně i českými korunami, přijímají je také některé obchody, ale v nich může platit i kartou za oficiální kurz. Jak však poznamenal, na každém rohu je směnárna, takže není problém si polskou měnu pořídit a snížit tím další náklady. „V tržnici kupuji za české koruny, i když je tam kurz o trošku vyšší, ale rozdíl už je minimální. Pokud chce někdo ušetřit ještě víc, může si ve směnárně pořídit polské zloté,“ vysvětlil.

Senioři za nákupy vlakem

Jablka v tržnici viděl za 15 až 19 korun, švestky na kvas a pálení za 10 korun kilo. Sedláček také upřesnil, že ne všechny základní potraviny jsou výrazně levnější – pokud jde o mouku a podobně. Cukr například viděl za 20 korun kilo. Levnější ale viděl i různou zeleninu a jak upozornil, zákazníků je tolik, že tamní obchody musely posílit doplňování zboží. „Třeba máslo vyberou Češi a než ho stačí doplnit, já už se musím vrátit,“ popsal živnostník. Jedné takové akce byl přímým svědkem: „Přijel zájezd z Hané, to poznáte podle mluvy. A byli jako sarančata. V řeznické části obchodu nezůstalo vůbec nic. Musel jsem jít do normálního řeznictví, kde je to o chlup dražší, ale ne o moc.“

Nakupovat za hranice jezdí ve velkém i senioři. Podle Sedláčka se 100 metrů od polského Kauflandu nachází vlakové nádraží, není nutné tedy hranice přecházet, stačí nasednout do vlaku a za pár hodin jsou v obchodním domě. Nebo si hromadně zaplatí taxi, které je doveze na místo za 130 korun a o cestovné se podělí. „V Kauflandu je běžně slyšet čeština, naši lidé tam jezdí, taxi je tam vezme za 130 korun. Levné jízdenky na vlak mají senioři, stačí nasednout a za dvě hodiny jsou tam. Nemusí ani přes hranici. Navíc vlaky z Českého Těšína je pak vezmou zpátky do České republiky a pokračují dál, třeba do Ostravy a podobně. Slyšel jsem bavit se důchodce z Brna o cigaretách. Říkali, že jen cigarety jim zaplatí cestu do Polska. Nevím tedy jak…“ řekl redakci. Senioři cigarety pravděpodobně v Čechách prodají.

Zdraží i Polsko?

Petr Sedláček se domnívá, že příčina rozdílu cen je složitou otázkou a problémem, který se vyvíjí minimálně 20 let. I Poláci podle něj dříve či později zdraží. Od doby, kdy polská vláda snížila spotřební daně, byly ceny ještě nižší a nyní pomalu rostou nahoru. Snížení spotřební daně přitom prodloužila až do konce října a otázkou je, co se stane potom. „Je možné, že budou mít stejný problém,“ zauvažoval.

„Socialismus totiž nezná slitování, a jestliže budujeme socialismus – který budujeme počínaje Bruselem a v Praze konče – dopracujeme se k těmto výsledkům. Problém je, že tady nic nefunguje normálně, všechno je prodotované, regulované a pokřivené. Začít odněkud a něco vytvořit normálně nelze,“ shrnul. Změna prý musí nastat u voličů. „Voliči musí chtít. V posledních letech ale chtějí opatrovnický stát, lidé nehledají svobodu, aby mohli být samostatní. Hledají hodného páníčka, aby se o ně staral. Levice ve Sněmovně stále zůstává, její voliče vybralo hnutí ANO. Babiš začal rozhazovat peníze, které jsme neměli, neuvěřitelným způsobem a další začali volit antibabiš – tedy ODS a to, co vládne nyní,“ dodal s tím, že se situace nezmění, dokud se nezmění věci v hlavách voličů nebo země nezkrachuje, k čemuž Česká republika směřuje.
Petr Sedláček vyráží na další levnější nákup do Polska zase příští týden.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německá ministryně vnitra našla spoluviníka masakru v Magdeburku: Elon Musk

8:23 Německá ministryně vnitra našla spoluviníka masakru v Magdeburku: Elon Musk

Německé ministerstvo vnitra, které řídí sociální demokratka Nancy Faeserová, naznačilo, že sociální …