„Na Západě musíme být připraveni na zlomy a změny. A na to, že ve světě ztrácíme vliv. Projekt Pásmo a stezka je projektem, který rozšiřuje moc Číny,“ upozornil někdejší portugalský ministr s tím, že Čína v podstatě kopíruje dosavadní americký model vytváření pozitivních obchodních vazeb na jedné straně a hospodářského tlaku na straně druhé. Politologova slova přinesl server Literarky.cz.
Čína se chce do poloviny 21. století Spojeným státům ve světovém vlivu vyrovnat tak, aby šlo o dvě srovnatelné mocnosti. Bruno Maçães věří, že Evropa bude v příštích desetiletích propojena více s Čínou než se Spojenými státy. A Čína bude do jisté míry závislá na Evropě. Naproti tomu spojené státy se mohou stát jakýmsi „ostrovem“ nezávislosti, který se bude od čínských aktivit držet co nejdál.
„To se například ukazuje, jak Washington nechce být závislý v telekomunikační oblasti 5G na Číně. Na rozdíl od toho Evropa může s větší závislostí na Číně žít. A doufat, že Čína jako protislužbou bude do určité míry závislá na Evropě. Neboť Evropa je částí stejného superkontinentu jako Čína: Eurasie,“ podotkl exministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp