ERA dosáhla rekordního zisku. Výrobce radarů těží z rostoucí poptávky a globálního oživení trhu

23.08.2024 10:40 | Tisková zpráva

Společnost ERA, významný výrobce radarů a systémů pro sledování leteckého provozu, zaznamenala v roce 2023 historicky nejvyšší zisk. Podle nedávno zveřejněné výroční zprávy dosáhl zisk po zdanění 1,409 miliardy korun, což představuje více než trojnásobek zisku z předchozího roku, kdy činil 387 milionů korun. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 122 procent na 3,851 miliardy korun.

ERA dosáhla rekordního zisku. Výrobce radarů těží z rostoucí poptávky a globálního oživení trhu
Foto: Archiv ERA
Popisek: Předseda představenstva ERA Ondřej Chlost

ERA, která sídlí v Pardubicích a má pět dalších pracovišť po celé České republice, zažívá po období pandemie Covidu-19 výrazné oživení trhu. „Konkurenční prostředí se po razantním poklesu letecké dopravy v období pandemie začalo v roce 2023 více krystalizovat,“ uvedl předseda představenstva Ondřej Chlost. První roky po pandemii přinesly mimo jiné i „částečné uvolnění napjatých cenových hladin“.
 
K mimořádnému úspěchu společnosti přispěla i geopolitická situace, konkrétně konflikt na Ukrajině. V důsledku toho došlo ke globálnímu růstu vojenských rozpočtů, což vedlo k zvýšené poptávce po technologiích, které ERA nabízí. Firma se specializuje na vývoj a výrobu systémů pro civilní i vojenské účely, přičemž jejím nejznámějším produktem je pasivní sledovací systém VERA-NG. Tento systém umožňuje sledování a identifikaci cílů ve vzduchu, na zemi i na moři.
 
V loňském roce ERA podepsala smlouvy na 171 nových zakázek ve 41 zemích v celkovém objemu 284 milionů eur (v přepočtu 6,818 miliardy korun). Mezi nejvýznamnější civilní zakázky patřily dodávky pro letiště v Saudské Arábii, Indii a Polsku.
 
Díky rostoucímu objemu zakázek musela firma rozšířit své kapacity, pronajmout si externí prostory a zavést sdílené kanceláře pro zaměstnance pracující z domova. V roce 2023 společnost zaměstnávala v průměru 384 lidí, což je o 30 více než v předchozím roce. Třetina zaměstnanců pracuje ve výzkumu a vývoji.
 
Od svého vzniku před třemi dekádami ERA instalovala více než 160 sledovacích systémů ve více než 68 zemích na pěti kontinentech. Systémy firmy fungují nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, aby naplnily operační nároky svých uživatelů. Cílem společnosti ERA je i nadále uvádět na trh nové technologie, které budou schopny čelit budoucím výzvám.
 
ERA Pardubice je od roku 2011 součástí skupiny Omnipol, která je známá svými investicemi do technologií s vysokou přidanou hodnotou. Firma se i nadále zaměřuje na inovace a rozvoj svých produktů, což jí umožňuje zůstat lídrem na trhu v oblasti pasivních sledovacích systémů.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…