Válka na Ukrajině je podle Havránka nejintenzivnější dělostřelecký konflikt od první světové války co do spotřeby munice na kilometr fronty. Právě velká spotřeba munice ale znamená, že na Ukrajině dochází i k velkému fyzickému poškození životního prostředí, upozorňoval Havránek během přednášky na semináři pořádaném Společností pro trvale udržitelný život, kterou zpracoval web Ekolist.cz.
Po dopadu granát exploduje a jeho kovový obal se rozptýlí do velkého okolí. Jeden dělostřelecký granát má řádově 100 megajoulů. Odhaduje se, že během nejintenzivnější dělostřelecké výměny na podzim roku 2022 vystřelila ruská armáda 20 až 60 tisíc granátů za den, ukrajinská armáda odpověděla pěti až šesti tisíci granáty za den, přibližuje Havránek.
A pro představu uvádí příklad atomové katastrofy: „To je odhadem energetický tok čtyři terajouly za den. Je to, jako kdyby každých čtrnáct dní na Ukrajině vybuchla jedna Hirošima,“ popisuje energetickou bilanci války na Ukrajině Havránek. „Je to práce ryze destruktivní. Ostatně když srovnáte fotky Hirošimy po výbuchu a se zemí srovnané ukrajinské Marjinky, tak nepoznáte rozdíl,“ konstatuje Havránek.
Destrukce se týká nejen volné krajiny, ale i zastavěného území a s tím je spojený ohromný nárůst demoličního materiálu a suti. „Míra destrukce je opravdu obtížně představitelná,“ říká Havránek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.