Ekonomka Švihlíková vystoupila na veřejnost s ohromujícími daty. Týkají se jednoho procenta těch nejbohatších a nejvlivnějších na světě

09.11.2018 18:22 | Zprávy

REPORTÁŽ Pár rodinných dynastií vlastní polovinu bohatství této planety. Procento privilegovaných tyje a parazituje z veřejných a státních zakázek, vytváří si zákony na míru a staví se do pozice nedotknutelnosti. Přichází něco jako Velká francouzská revoluce, kapitalismus již není ten, o kterém se ještě stále učí děti ve školách. Setkání „elit“ v Davosu potvrdilo, že je tu doba renty. Miliardáři a velké firmy se nezdaňují, na rozdíl od malých a středních firmiček, které se nechají, ať si jdou po krku a likvidují se mezi sebou. Největší hráči se vždy domluví. Beseda s Ilonou Švihlíkovou o její knize „Kapitalismus, socialismus a budoucnost, aneb Mikeš už přišel“ přilákala do Knihovny města Plzně desítku vesměs postarších lidí. Hovořilo se i o tom, proč nastala doba antiestablishmentových stran a řeč přišla i na současnou Itálii.

Ekonomka Švihlíková vystoupila na veřejnost s ohromujícími daty. Týkají se jednoho procenta těch nejbohatších a nejvlivnějších na světě
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ilona Švihlíková

Spoluautorem knihy je právník pocházející z Chrudimi, znalec ekonomických dějin Miroslav Tejkl. Ke škodě věci, jak prohlašovala hrstka přítomných, po studentech, kterých jsou v Plzni tisíce, ani vidu ani slechu...

Cosi se porouchalo…

„Zaměřila jsem se na současný vývoj,“ uvedla na začátku besedy docentka Švihlíková. „Začaly nás zarážet zajímavé a ne moc hezké tendence. Například jsem se dívala na to, jakým způsobem se vyvíjely daňové systémy jednotlivých zemí, míra nerovnosti a další negativní jevy. Začali jsme si klást otázku, jestli to všechno nějak nesouvisí. Jestli to není součást širšího obrazu a začali jsme mít intenzivní pocit, že ano… Čím více jsem se dívala do všemožných statistik a grafů, tak jsem měla větší pocit, že současný systém nemá mnoho s kapitalismem společného. Ne tedy se systémem, jehož základním společenským přebytkem je zisk a který funguje na principu vydávám – dostávám. Zjistili jsme, že tento kolotoč je do značné míry porouchaný a že v ekonomickém systému se začíná vyskytovat něco, co není úplně běžné,“ konstatovala. Renta je nevydělaný příjem – většinou je známa z pozemků. „Ale nás začalo zajímat, kde se renta začíná vyskytovat a že v řadě případů je tak silný zdroj, že přebíjí zisk. Že zisk se čím dál více stává marginálnějším společenským přebytkem a místo něj nastupuje tento zvláštní důchod.“

Když se poodhalí Davos…

„Renta je kapitalismem patologie. Není normální, protože je spjata s feudálním systémem. Najednou v dnešním systému se renta vyskytuje čím dál více. Začali jsme zkoumat, v jakých různých podobách všude možně je a mohu vám říci, že je všude kolem nás,“ uvedla Švihlíková.

„Mám na to zajímavé potvrzení. Vždy v lednu se koná Davos, světové ekonomické fórum, kam se pravidelně sjíždí to jedno procento nejbohatších a nejvlivnějších. Toto jedno procento dokáže relativně dobře pochopit, jaké jsou hrozby a trendy. Jedno z hlavních témat letošního Davosu bylo dobývání renty a rentiérský kapitalismus. Měly k tomu celé panelové diskuse,“ poodhalila Švihlíková zákulisí švýcarského jednání.

Dobývání renty je velký fenomén, kterému se u nás příliš nevěnuje pozornost. „Je spjaté s tím, že se parazituje na veřejných zdrojích. Ne tedy, že firma něco produkuje a je úspěšnější a z toho má zisk. To je normální proces, který bychom očekávali. Ale u renty je to napojení se na penězovody a čerpání z nich. Možností je neuvěřitelně moc. Třeba privatizace penzijního systému,“ konstatovala Švihlíková. „To je nádherný příklad dobývání renty. V našem českém prostředí bychom mohli zmínit podporu solární energie, to je učebnicový příklad, jak se parazituje na veřejných prostředcích, ale zároveň z toho není veřejný prospěch. Je to prospěch jen pro velmi úzkou menšinu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…