„Nárůst cen je tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu. Pokud některé komodity tak skokově zdraží, jedná se o kolaps trhu. Tahle situace vznikla proto, že jsme ve válce, a když jsme ve válce, nemůžeme rezignovat na to, že budeme bojovat. Rusko využívá plyn jako zbraň,“ řekl po jednání Asociace krajů ČR její šéf a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Určit státního obchodníka s energií, jemuž by výrobci museli prodat 10 až 15 procent své produkce, by podle hejtmanů bylo řešením pro školy, nemocnice i domovy seniorů.
Asociací navrhovaná opatření by podle Kuby měla také zabránit tomu, že by kolabovaly české firmy a že by vznikla velká nezaměstnanost. K okamžité vládní pomoci podnikům dnes vyzvala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP), firmy podle ní kvůli drahým energiím bojují o přežití.
„Náš návrh pro řešení domácností je, že by vláda měla od tarifu, který byl zvolen, přejít od začátku roku k regulované ceně. Nikdo nebude platit víc, než by měla vláda definovat, kolik koncový zákazník zaplatí,“ řekl Kuba. Dotaci by tak nedostaly domácnosti s cenami nižšími, než by byla regulovaná cena. „Musí se to udělat u elektřiny i u plynu. Dotovalo by se prvních 75 procent obvyklé spotřeby v tom domě,“ doplnil Kuba. Dotace by podle něj nešla ani pro rekreační objekty.
Návrhy asociace, jak je představil Kuba, mají podporu i dalších hejtmanů, řekli ČTK. Ukazují to i jejich vyjádření na sociálních sítích.
„Trh s energiemi v EU se blíží kolapsu, se zničujícími dopady do ekonomiky a do fungování společnosti. Hejtmani se na dnešním mimořádném jednání shodli na tom, že je nutné hledat okamžité řešení situace, která se vymkla kontrole. Chceme o tom jednat s vládou a máme konkrétní návrhy. Hrozí omezení dostupnosti veřejných služeb, konec velké části podnikatelského sektoru a energetická chudoba domácností. Úsporný tarif podle všeho situaci neřeší, vláda musí stanovit maximální cenu. Dále musí ve veřejném sektoru stanovit objem služeb, které chce zachovat,“ zmínil například hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
„Možností, kde vláda může získat finance na pomoc, je celá řada: mimořádná daň pro energetický sektor, zapojení mimořádných daňových výnosů z inflace nebo využití peněz z modernizačního fondu EU. Dalším nutným krokem je zestátnění výrobních zdrojů, Skupina ČEZ, a zajištění energetické bezpečnosti ČR,“ dodal.
„Do dnešního dne jsem se setkával s názory odmítajícími návrhy na zastropování cen energií, o kterém se snažím hovořit již téměř dva týdny kvůli neúnosnému drakonickému nárůstu cen. Zdá se, že situace se zásadně mění. Ve čtvrtek na Zemi živitelce v Českých Budějovicích hovořil o zastropování prezident republiky Miloš Zeman, dnes jsme se na definování cen pro domácnosti, podnikatele, ale i pro veřejný sektor dohodli všichni hejtmané českých a moravských krajů při jednání Asociace krajů České republiky. Můžeme tomu říkat ceny definované, usměrňované, zastropované či regulované. Jde ovšem stále o totéž, aby spekulativní ceny nebyly pro spotřebitele finančně likvidační. Samozřejmě musí dojít také k dalším opatřením, aby u nás nedošlo po stanovení maximálních cen k vykoupení energie ze zahraničí, jak se tomu stalo například v Austrálii. V každém případě je celá záležitost také na jednání s partnery z ostatních států Evropské unie. Účinně k řešení růstu cen energií přistoupily například Španělsko a Portugalsko. Zásadní je pro nás ovšem názor sousedního Německa; i proto doufám, že setkání českého premiéra a německého kancléře v příštím týdnu přinese konkrétní výsledek,“ zmínil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Základní pilíře návrhu Asociace krajů ČR dnes dle jeho slov představil předseda Martin Kuba. „Jedná se o návrh společný, tedy plně podporovaný všemi kraji. Jedním z parametrů je definování zastropované ceny směrem k veřejné správě či k firmám. Hovoříme také o otázkách jako zestátnění části výrobních kapacit ČEZu, ale také o konkrétních krocích pro reálné usměrnění trhu s energiemi. Stávající ceny, které dosahují až 20 tisíc korun za megawatthodinu, nejsou únosné ani pro domácnosti, ani pro firmy, ani pro veřejnou správu. Podle našeho návrhu by měl existovat státní obchodník směrem k veřejné správě, která provozuje školy, nemocnice, ústavy sociální péče a další klíčové záležitosti v oblasti infrastruktury státu. Tento státní obchodník by měl veřejné správě dodat předem definovaný objem elektrické energie za stanovenou cenu. Nemělo by se však jednat o dodávky pro nadstavbové záležitosti jako jsou například koupaliště, bazény a podobě. Musí jít primárně o fungování institucí, které jako kraje zřizujeme nebo zakládáme,“ řekl Netolický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.