Rusko podle Roučka zaostává za Západem, zejména v technologickém vývoji, a očividně chudne. Proto se prezident Putin musí snažit upevnit moc v zemi jiným způsobem. Proto začalo jeho tažení proti Ukrajině, a ze stejného důvodu se také snaží podkopávat EU podporou nejrůznějších extremistů nebo rovnou stran, které chtějí, aby jejich země z Unie vystoupily.
Subjekty, které jsou proti EU a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery, míní Rouček. Podle něj nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky. „Vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě,“ připomíná.
Domnívá se, že Rusko se snaží vnutit Ukrajině federální uspořádání, protože si od něj slibuje pozdější odtržení jihovýchodní části. Něco takového považuje za nepřípustné. Ukrajinci podle něj sami musí rozhodnout o změnách své ústavy a větším podílu regionů na centrální moci.
Jediné východisko z krize na Ukrajině vidí v pokusu o kompromisní širší vládu národního porozumění. Pokud se to nepodaří, budou mít podle Libora Roučka Rusové pro svou osvědčenou taktiku „rozděl a panuj“ volné ruce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam