Evropa Trumpovi nerozumí, on není nepřítel, říká Eliška Hašková Coolidge

22.02.2025 21:45 | Monitoring

Eliška Hašková Coolidge, Čechoameričanka, která působila v Bílém domě jako poradkyně pěti amerických prezidentů, v Aby bylo Jasno ocenila Donalda Trumpa za jeho úsilí zbavit Spojené státy korupce a za jeho respektující a lidský přístup. Kritizovala také současnou formu Evropské unie jako chamtivou společnost a věří, že Trumpovy strategie, včetně politiky „Amerika na prvním místě", mohou přinést potřebné změny. Hovořila doslova o znovuzrození demokracie. Komentovala také jeho roli v rusko-ukrajinském konfliktu a proč vůči Rusku preferuje diplomacii před konfrontací.

Evropa Trumpovi nerozumí, on není nepřítel, říká Eliška Hašková Coolidge
Foto: Aby bylo jasno
Popisek: Eliška Hašková Coolidge v pořadu Aby bylo jasno

 Trumpova druhá inaugurace přinesla razantní kroky – okamžitě začal rušit reformy předchozí administrativy, zpřísnil imigrační politiku, celosvětově odřízl progresivistické neziskovky od peněz amerických daňových poplatníků, redefinoval vztahy se spojenci a oznámil, že Evropa si musí svou bezpečnost zajišťovat sama. Mnichovská bezpečnostní konference tento nový přístup potvrdila, když viceprezident J. D. Vance prohlásil, že USA už nebudou primárním garantem evropské bezpečnosti a podpora Ukrajiny bude značně omezená. Washington se zároveň snaží přehodnotit vztahy s Moskvou, což v Evropě vyvolává vlnu nejistoty.

Podle Elišky Haškové Coolidge si Američané zvolili Donalda Trumpa především kvůli jeho lidskému přístupu, který byl vždy založen na přímém kontaktu s lidmi a pochopení jejich potřeb. „Důvod, proč si Donalda Trumpa zvolili se dá říct v jednom slově, je to lidskost, protože jeho přístup v jeho životě byli vždycky lidi. To je v demokracii úžasné a fungovalo to i předtím v jeho byznysu, proto byl tak úspěšný. Věděl, že je strašně důležité mít přístup k lidem tak, aby vás chápali a aby oni měli přístup k vám. To je jeho největší, myslím, zlato, které má v sobě. To je tato vlastnost. On naslouchá všem, ne pouze vyvoleným, to je strašně důležité, je to most k porozumění,“ říká v rozhovoru pro Aby bylo jasno Hašková Coolidge, která v prezidentských volbách volila Trumpa.

Jedním z dalších důvodů, proč Donald Trump oslovil americké voliče, bylo podle ní i posílení role víry v Boha ve společnosti. „V inauguračním dnu byl Bůh zmíněn stokrát. Myslím, že víra v Boha nám dává ty hodnoty, které potřebujeme, když bojujeme trošku s životem, protože víra nás vede k odpouštění, vede nás k poctivosti, k porozumění druhým. To jsou věci, které jsou zakotveny ve víře, která je tu tisíce let a která dnes stále platí. To se musí vrátit,“ uvedla, že tyto hodnoty, na kterých byla Amerika vybudována, se staly pro mnoho lidí v turbulentní době opět klíčovým pilířem, který Trump ve své politice podporoval.  

Je také toho názoru, že přízeň velkých technologických gigantů, resp. jejich majitelů, si Donald Trump získal i tím, že si uměli vybudovat vzájemný vztah na respektu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…