Evropská komise má plán: V krizi najedou podniky na strategickou výrobu

19.09.2022 20:57 | Zprávy

Evropská komise v pondělí představila návrh pravidel pro ochranu jednotného trhu v nouzových situacích. Reaguje tak na zkušenosti vyplývající z covidové pandemie a ruské agrese na Ukrajině. Znamená to, že evropské firmy by mohly být v případě krizí nuceny upřednostnit výrobu nedostatkových strategických produktů. Diplomaté očekávají, že pravidla posilující v případě krizí pravomoci Bruselu narazí na odpor některých států či firem.

Evropská komise má plán: V krizi najedou podniky na strategickou výrobu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Sídlo Evropské komise

Podnětem pro Komisi byl především nedostatek některých léků, ochranných pomůcek či surovin, s nimiž se Evropská unie potýkala v době, kdy byly omezené dodávky kvůli pandemii koronaviru. „Musíme zajistit, aby náš jednotný trh fungoval vždy i v krizových dobách. Musíme jej posílit. Potřebujeme nové nástroje, které nám umožní reagovat rychle a kolektivně,“ řekla v pondělí k navrhované normě místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová podle ČT24.cz

Návrh počítá s tím, že Komise by společně s členskými státy měla monitorovat situaci na jednotném trhu. A pokud by hrozil nedostatek strategicky důležitých surovin či produktů  mohla by Komise státy vyzvat k vytváření zásob. Pravidla počítají také s jednodušším přidělováním veřejných zakázek týkajících se nedostatkového zboží či urychleným uváděním výrobků na trh pomocí rychlejšího procesu testování a akreditace. V mimořádné situaci dokonce komise může vyzvat firmy, aby přijímaly přednostní zakázky na potřebné produkty.

Rozhodovat o tom, zda a v jaké podobě EU pravidla přijme, budou v příštích měsících členské země a Evropský parlament.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…