Podnětem pro Komisi byl především nedostatek některých léků, ochranných pomůcek či surovin, s nimiž se Evropská unie potýkala v době, kdy byly omezené dodávky kvůli pandemii koronaviru. „Musíme zajistit, aby náš jednotný trh fungoval vždy i v krizových dobách. Musíme jej posílit. Potřebujeme nové nástroje, které nám umožní reagovat rychle a kolektivně,“ řekla v pondělí k navrhované normě místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová podle ČT24.cz
Návrh počítá s tím, že Komise by společně s členskými státy měla monitorovat situaci na jednotném trhu. A pokud by hrozil nedostatek strategicky důležitých surovin či produktů mohla by Komise státy vyzvat k vytváření zásob. Pravidla počítají také s jednodušším přidělováním veřejných zakázek týkajících se nedostatkového zboží či urychleným uváděním výrobků na trh pomocí rychlejšího procesu testování a akreditace. V mimořádné situaci dokonce komise může vyzvat firmy, aby přijímaly přednostní zakázky na potřebné produkty.
Rozhodovat o tom, zda a v jaké podobě EU pravidla přijme, budou v příštích měsících členské země a Evropský parlament.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.