Expert varuje z Bakalova webu: Rakousko je centrem ruské špionážní politiky. Že přijel Putin ministryni na svatbu, to není jen tak

23.09.2018 16:38 | Zprávy

Bývalý šéf strategického odboru rakouského ministerstva obrany Gustav Gressel poskytl rozhovor serveru Aktuálně.cz. Sdělil v něm mimo jiné, že Rakousko je centrem ruské špionážní politiky v centru Evropy. Pokud o tom někdo pochybuje, může se podívat na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové. Putin na ni rozhodně nepřijel náhodou.

Expert varuje z Bakalova webu: Rakousko je centrem ruské špionážní politiky. Že přijel Putin ministryni na svatbu, to není jen tak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Gustav Gressel varuje, že se Rusku daří v Rakousku posilovat svůj vliv, a to platí i pro ruské tajné služby působící v Rakousku. „Já jsem k tomu velmi kritický a rozhodně to Rakousku velmi uškodilo. Bohužel ale musím říct, že to není nic zásadně nového. Mnozí rakouští politici fungují delší dobu jako mluvčí Ruska nebo konají v jeho zájmu. A není to pouze fenomén krajní pravice a Svobodné strany Rakouska (FPÖ), stejné tendence jsou také u sociálních demokratů, kteří vedli minulou vládu. Je to dlouhodobý rakouský problém,“ zdůraznil.

Karin Kneisslová podle něj není agentkou Ruska, ale z osobní zkušenosti ví, že je to velmi arogantní žena, která si sama o sobě myslí, že má brilantní instinkt. Gressel to zjistil, když pro ni pracoval. Jenže v Rakousku prý novou ministryni nechce nikdo moc poslouchat, hledá si publikum jinde, čehož využívá Russia Today. Kneisslová na oplátku Putinovi víc vychází vstříc. Putin ministryni neuplácí penězi, ale pozorností.

Rusko ale využívá ještě jednu věc. Donedávna mělo Rakousko poměrně přísné zákony na ochranu bankovního tajemství. „V Rakousku mají účty podivné neziskové organizace, které jsou propojeny s Ruskem. Je známo, že Němci, kteří za peníze nebo z jiných důvodů předávají informace ruským službám, tak obvykle činí prostřednictvím schůzek na rakouském území,“ prozradil Gressel.

Rakousko je dnes epicentrem ruské špionáže ve středu Evropy. Nelze ale s jistotou tvrdit, že by rakouští Svobodní byli nějak úzce propojeni s Ruskem, např. skrz finance. Faktem však je, že předseda Svobodných Heinz-Christian Strache tvrdil na konci roku 2015, že má zprávy ruských tajných služeb o sílící migraci. Gresselovi se zdá zvláštní, že Strache dostával informace ruských tajných služeb. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vedeme podle vás s Ruskem hybridní válku?

A proč vlastně tento stát podle všeho nedokáže dostatečně bránit hybridním útokům a třeba ruské propagandě se zde dost daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koalice protlačila důchody i Bendův přílepek. Matěj Stropnický: Už vylézají z děr

13:26 Koalice protlačila důchody i Bendův přílepek. Matěj Stropnický: Už vylézají z děr

Jít do důchodu později a ještě dostat méně peněz, kdo by se na takovou změnu netěšil? I tak byla čas…