Deník N upozornil, že čeští diplomaté teď žhaví dráty a snaží se zjistit, proč český předseda vlády Petr Fiala nedostal pozvánku na večeři s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Šlo o večeři, kterou pořádal generální tajemník NATO Mark Rutte, na kterou pozval italskou premiérku Georgiu Meloniovou a další politiky. Ale českého předsedu vlády nikoliv.
„My to oficiálně nevíme. Zjišťujeme to. Ale myslíme si, že jedním z důvodů bude, že se toho účastnily hlavně země, které mají stále nějaké zásoby, ať už jde o zbraně nebo peníze, které mohou rychle dodat na Ukrajinu,“ vysvětluje jeden z pohledů český diplomat, který si nepřál být jmenován.
„Zástupci vlády se o schůzce dozvěděli až v úterý, nyní se snažíme zjistit, proč jsme nebyli mezi pozvanými,“ popisuje další diplomat, který mluvil pod podmínkou anonymity.
Podle agentury Reuters byli mezi pozvanými německý kancléř Olaf Scholz, italská premiérka Giorgia Meloniová, polský prezident Andrzej Duda, ministři zahraničí Francie a Velké Británie a nejvyšší představitelé EU Ursula von der Leyenová a Antonio Costa.
Člen Rady ČT Pavel Matocha poznamenal, že Fiala dostal od Bruselu facku. Další facku.
„Další facka z Bruselu pro premiéra Fialu… Už ani na oběd se Zelenským ho nepozvali. Opět se ukazuje, že servilního Fialu neberou vážně ani v Bruselu. Vzpomeňme jen, jak údajně špatný a údajně ostrakizovaný Fico dostal pro slovenského eurokomisaře energetiku, tedy portfolio, o které usilovala ČR pro Síkelu (na toho zbyla směšná rozvojová pomoc),“ napsal Matocha na sociální síti Facebook.
A svůj status ještě připepřil. Zmínkou o ministrovi zahraničí Janu Lipavském, o poradci prezidenta Petru Kolářovi a o synovi tohoto poradce Ondřeji Kolářovi, europoslanci za TOP 09.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák