Letos uběhlo 75 let od realizace karpatsko-dukelské vojenské operace, útočné akce sovětských a československých vojsk v oblasti jihovýchodního Polska a severovýchodního Slovenska.
Jedním z vrchních velitelů operace, která měla za úkol spojit povstalecké síly Slovenského národního povstání se sovětskými jednotkami, byl maršál Ivan Koněv, jehož socha v Praze 6 se v posledních dnech stala v českých médiích ze všech stran propíraným tématem.
Boje na Dukle byly vůbec největší bitvou druhé světové války, které se čeští a slovenští vojáci zúčastnili. Současně však během ní československé jednotky utrpěly obrovské ztráty: v krvavých bojích na Dukle zahynulo či bylo zraněno takřka šest tisíc Čechoslováků: 1046 příslušníků 1. československého armádního sboru padlo, více než 4500 jich bylo raněno a sbor přišel o 90 procent zkušených velitelů. Na Dukle zahynulo rovněž 19 tisíc Sovětů. Akce si vyžádala i oběti z řad civilistů.
Příprava operace navíc utrpěla nedostatkem času. Koněv žádal deset dní na přípravu. Vrchní velení mu však dalo jen polovinu. Sověti totiž spěchali, aby přišli na pomoc Slovenskému národnímu povstání, které vypuklo spontánně dříve, než se předpokládalo. Politický rozměr operace byl – ukázat náklonnost Sovětského svazu vůči Československu. Vojensky operace sice neuspěla, díky ní se ovšem podařilo vázat značné části německých divizí, které tak nemohly být použity k potlačení Slovenského národního povstání.
75. výročí krvavé Dukly se ve čtvrtek připomínalo v Ruském středisku vědy a kultury na Praze 6 v ulici na Zátorce. Akci pořádal bývalý voják ČSLA, podnikatel orientovaný na Rusko a prezident Klubu Rusko Zdeněk Zbytek. V úvodu mluvil o přepisování historie.
Podle Zbytka se v posledních letech v českých médiích objevují ohromné lži šířené českými historiky, a dokonce se buduje „nová česká historie“, uvedl Zbytek.
Následně Zbytek složil poklonu zesnulému Karlu Gottovi.
Bylo plno (foto: Hans Štembera)
„Ještě mi dovolte jednu malou povinnost. Včera nás opustil skvělý umělec, Karel Gott. Já bych teď poprosil o minutu ticha,“ uvedl. „Jenom pár slov, měl jsem to štěstí v životě, že jsem v roce 2005 s dnes již nebožtíkem Honzou Nekolou, organizoval Karlovi v kremelském dvorci v Moskvě fantastický koncert, na který dodnes řada lidí vzpomíná jako na jeden z největších uměleckých zážitků v moderní hudbě, který Karel Gott předvedl,“ připomněl své spojení s Mistrem.“
VIDEO: Dokumentární snímek o Dukle
„A není náhodou, když jsem včera poslouchal nekrology, že nejvíce desek, jedné gramofonové desky, 4,7 milionu kusů, bylo prodáno v Sovětském svazu. Takže myslím si, že Karel Gott neodchází, protože je to symbol naší generace, je to symbol Československa. Já si myslím, že jeho písničky budou rozdávat radost nejenom naši generaci, ale i těm po nás,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž