Kombinace energetické krize v důsledku války na Ukrajině a unijního vysněného projektu dekarbonizace jsou hlavní faktory, které táhnou nahoru ceny elektřiny. Doposud ale vlády po celé Evropě různě čarovaly s dotacemi, aby spotřebitelé nepocítili novou energetickou realitu naplno.
Úterní prohlášení českého Energetického regulačního úřadu tuto šetrnost prolamuje a jak napsala některá média „připravuje odběratelský sektor na novou epochu“.
Řečí čísel tato nová epocha obnáší zvýšení regulované ceny elektřiny o 71 procent.
Regulovaná složka ceny je tvořena několika dílčími poplatky. Například za systémové služby, ale také za obnovitelné zdroje energie. Letos od nich byli odběratelé osvobozeni, od ledna se rozhodnutím Fialovy vlády vrací.
Výši regulované složky určuje Energetický regulační úřad, zatímco neregulovaná se mění podle situace na energetickém trhu. Letos tvořila regulovaná část ceny ve výši 1984 Kč za megawatthodinu asi 23 procent z celkové ceny, příští rok to po jejím navýšení na 3393 korun za megawatthodinu má být až 40 procent.
Domácnost s průměrnou spotřebou 3 megawatthodiny si tak má příští rok připlatit přes 4200 korun.
Nové ceny ERÚ ohlásilo v úterý 31. října dopoledne. Jen pár hodin předtím ministr financí Zbyněk Stanjura odhadoval: „Myslím, že se v PRŮMĚRU ceny u nízkého napětí elektřiny nijak rapidně nezvýší, spíše zůstanou stejné. Doufám proto, že lidé už jsou vůči strašení naší opozice imunní. Nejdřív jsme měli umrznout bez ruského plynu, pak zase tankovat litr benzínu za stovku. Na ty své armagedony už by si pomalu mohli otevřít živnost.“
Několik hodin po zveřejnění informace ERÚ se vyjádřil premiér Petr Fiala, který kvůli tomu svolal zvláštní tiskovou konferenci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.