Směřuje náš stát správným směrem?Anketa
„Brzo udeřila inflační a energetická krize, proto nechme stranou diskusi o vhodnosti nejsocialističtějších energetických stropů v celé Evropě. Premiér ale s vážnou tváří v mimořádném projevu k národu v červnu 2022 prohlásil: ‚V ČEZu jsou 30% vlastníkem soukromí akcionáři a ti mají své zájmy chráněné zákonem. Zatímco zájem státu je dostatek energií za přijatelné ceny, zájem soukromého investora je zisk. A tyto dva přístupy se nyní dostávají do konfliktu. To ale chceme změnit. Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny.‘ Vláda se pak rok přes protiústavní a unijní legislativě odporující přílepek lex ČEZ snažila o rozdělení firmy tak, aby stát jádro podniku ovládl a minoritáře vytlačil. To si nedovolil ani Babiš v čase největšího opojení mocí,“ zdůraznil Klimeš.
Poukázal, že slova premiéra Fialy se začala brzo „zmizíkovat“ a premiér pasáž o „kontrole celé sítě tuzemských klíčových elektráren“ odmazal i ze soupisu svých projevů.
Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.
Mimořádný projev premiéra z června 2022 se dle novináře dostal modifikovaně do knihy projevů Petra Fialy Vládnutí v čase krizí bez stěžejního sdělení. „Co z projevu v knize na straně 100 zbylo? ‚V ČEZu jsou 30% vlastníkem soukromí akcionáři a ti mají své zájmy chráněné zákonem. Zatímco zájem státu je dostatek energií za přijatelné ceny, zájem soukromého investora je zisk. A tyto dva přístupy se nyní dostávají do konfliktu. To ale chceme změnit. Ještě jednou opakuji: naším hlavním cílem musí být energeticky suverénní Česká republika‘,“ vypsal, jak premiérův projev skončil v jeho knize „osekaný“.
Klimeš „zmizíkování“ premiéra u vlastních slov komentuje s doplňkem, že „po těchto projevech ‚politického citu‘, tedy cenzury, jsou projevy v knize až jazykově nesmyslné, jen aby zakryly minulý politický omyl“.
„Falšování vlastních projevů a jejich svazování do nikým nečtených knih by mohla být celkem pominutelná kratochvíle u profesora, u premiéra je to však dost smutné,“ míní Klimeš. Dodává, že „opravdu neví“, „jestli hrází proti populismu má být cenzura vlastních projevů a hodnotovou politikou nekonečná série nevynucených chyb“.
Že se v knize premiéra Fialy – jež byla české veřejnosti představena závěrem května letošního roku a například knihkupectví Luxor ji prodává aktuálně ve slevě za 402 korun (449 Kč bez slevy) – neobjevuje stěžejní pasáž, si povšiml po upozornění Klimeše též místopředseda Sněmovny a exministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO), jenž věc komentuje tak, že „vyškrtnout v knize svých projevů pasáže vlastních proslovů, které se dnes nehodí, je potvrzením, že se Petr Fiala boji i vlastního stínu a že mu nejsou cizí ani praktiky normalizačních pohlavárů“.
„Zajímavější je ale připomenout, co mu tak vadí na jeho vlastních slovech. Několikrát totiž v době energetické krize slíbil, že vyřeší restrukturalizaci společnosti ČEZ. Nerozporuji, že to je náročné, ale pokud to prohlásí předseda vlády, která drží ve společnosti 70% podíl, pak i malé dítě ví, že to bude mít vliv na cenu akcií,“ zdůraznil exministr Havlíček.
„Dopadlo to jako vždy. Neudělalo se nic, někdo prodělal, někdo vydělal, a premiér zmizíkuje svoje texty...“ doplnil pak a sdílel upravený úryvek Fialova projevu, na který ukázal Klimeš.
doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA
A právník Tomáš Tyl dění glosoval s odkazem na Fialovo odmítání, že by v Česku docházelo k cenzuře. „No vida, ona sice cenzura není, jak říká Péťa – on se totiž cenzuruje sám…“ zaznělo od Tyla.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas