Mezi těmi, kdo ve volbách dle hodnocení politologů nejvíce propadli, jsou ČSSD a KSČM. Sociální demokraty nechme nyní stranou a podívejme se blíže na komunisty, kteří v kampani patrně spíše sázeli na disciplinovanost voličů než na viditelnější aktivitu. Ve svém souhrnném hodnocení kampaní to už před týdnem pro PL uvedl politolog Jan Kubáček.
„Komunisté tentokrát kampaň úplně prospali a přistupují k tomu, jako by žádná kampaň pořádně nebyla. Zajímavé je, že k tomu hodně pasivně přistupují i na centrální úrovni. Zdá se mi, že jsou neskutečně odevzdaní a sází na disciplinované voličské jádro, že půjde k volbám, i kdyby KSČM nic neprezentovala a nikde nebyla vidět,“ hodnotil přesně před týdnem Kubáček.
Následný odhad nadnesl politolog s nynější znalostí výsledků velmi přesně. „Sázet na disciplinovanou skupinu voličů mi přijde hodně krátkozraké, protože část se jich bude bát jít do volebních místností, aby se nenakazili nebo je bude rodina přesvědčovat, aby zůstali doma. Pro komunisty to může být hodně složitá hra, aby se do některých krajských zastupitelstev dostali. Nedali voličům příliš argumentů je volit, ani nepřišli s ničím originálním. Jako kdyby dobrovolně své voliče přepouštěli SPD, ČSSD a dokonce některým regionálním hnutím. Vypadá to, že tentokrát krajské a senátní volby úplně vypustili a nechali to čistě na voličích. Nejsem si jist, že je to úplně správně,“ řekl nám minulý týden Jan Kubáček.
Jak to vnímají samotní komunisté? Předseda strany a první místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip už řekl, že na poradě vedení nabídne svou rezignaci. Zda ji strana přijme, není jisté.
Co však jisté je, že na mnoha úrovních komunistické strany narůstá nespokojenost a nervozita. Je to i pochopitelné. Přestože má nyní KSČM ve Sněmovně největší moc v polistopadové historii, z minulých sněmovních voleb vyšla s jedním z nejhorších výsledků.
Krajské volby minulý víkend propad komunistů jen potvrdily. V roce 2016 získala KSČM 86 mandátů, nyní pouhých 12 a jejich zástupci zasednou ve čtyřech krajích. Strana přijde též o jediné hejtmanské křeslo, které měla. Dosluhující ústecký hejtman Oldřich Bubeníček už ani nekandidoval. Před čtyřmi lety tam komunisté pod jeho vedením získali 15,82 procenta, o čtyři roky dříve dokonce 25,26 procenta. A současný výsledek? 6,26 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka