V roce 1975 podepsala Československá televize smlouvu s Československou lidovou armádou o „součinnosti při vysvětlování a pomoci při realizaci vojenské, bezpečnostní a branné politiky strany“. Nejvýraznější tváří této spolupráce byl redaktor plukovník se stylovým jménem Jiří Soldát, který před kamerou v uniformě komentoval napříč televizními formáty veškeré militární dění, od výročí slavných bitev po stížnosti na šikanu v kasárnách.
Po roce 1989 se o vlivu armádních struktur na média třicet let nemluvilo a spolupráce fungovala na standardní bázi tiskový mluvčí – vyjádření. Po začátku války na Ukrajině se ale na obrazovce začali stále častěji objevovat lidé v uniformách.
A i když se nikdo z nich zatím nedostal do pozice plukovníka Soldáta, některým prezentace na televizní obrazovce pomohla k významnému kariérnímu postupu.
V roce 2022 se v pořadu 168 hodin začal jako expert na otázky hybridní války objevovat plukovník Otakar Foltýn. Ten se následně stal šéfem Vojenské policie, poté co byl z této funkce propuštěn, působil na Pražském hradě ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky a nakonec se v květnu 2024 dostal coby příslušník armády do civilní funkce koordinátora strategické komunikace vlády.
Vedle pořadu 168 hodin Otakar Foltýn opakovaně vystupoval ještě v jednom televizním formátu. Jde o pořad Historie.cs. Tento diskusní pořad o historických tématech vysílá ČT již od podzimu 2007 a jeho hlavním moderátorem byl původně publicista Vladimír Kučera. Po jeho odchodu ze zdravotních důvodů a následném úmrtí v roce 2019 dostala větší prostor druhá moderátorka pořadu, historička Marie Koldinská. Ta původně moderovala díly týkající se historie středověku a raného novověku, což byla její původní badatelská specializace.
V posledních letech se ale věnuje spíše tématům armádní a bezpečnostní historie, a to i té moderní. A tomu odpovídají i témata jednotlivých dílů. Zejména po začátku ukrajinské války pořad Historie.cs stále více komentoval témata velmi aktuální. K vidění byly díly jako UNPROFOR 30 let poté o jugoslávské armádní misi (v díle vysílaném v říjnu 2022 se opakovaně vzpomínalo na hrdinství Petra Pavla, tehdejšího prezidentského kandidáta), také „Průmysl lží a polopravd“ (s Alexandrou Alvarovou a Františkem Vrabelem) nebo „25 let v NATO, od holubic k jestřábům“ (s Jiřím Šedivým a Michaelem Žantovským).
A tomu odpovídala i proměna skladby hostů. Zatímco dříve byl pořad prostorem pro historiky nebo archiváře, vojenská témata dala prostor military nadšencům nebo lidem v uniformě. A jedním z nich byl i Otakar Foltýn.
Na pozvání plukovníka, který i jinak dost publikuje a jezdí po diskusích, by nemuselo být nic špatného. Jenže Otakar Foltýn stále častěji vystupoval nikoliv jako soukromník, ale jako reprezentant státu a jeho politiky.
A do zcela jiného světla pak jeho vystupování v pořadu staví zjištění novinářky Angeliky Bazalové, že docentka Marie Koldinská je externí zaměstnankyní odboru strategické komunikace vlády, který se nazývá jako Stratkom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo