Prezidentská kampaň je v plném proudu. Jedním z trojice nejviditelnějších uchazečů o Hrad je generál ve výslužbě Petr Pavel, který se od středoškolských let připravoval na dráhu v armádě. V řadách Československé lidové armády ho zastihl také listopad 1989 a Pavel pokračoval v zeleném mundúru i po sametové revoluci. Za svou službu vlasti si vysloužil vyznamenání a nakonec to dotáhl až na nejvyššího vojenského představitele NATO.
Možná i proto o něm dnes někteří říkají, že má „zelenej mozek“. Generál se rozhodl natočit video, ve kterém tuto občasnou kritiku vyložil jako svou přednost. Jeho mozek prý rozhodně není negativně poznamenaný armádou.
„Na druhou stranu tak trochu zelený mozek mám, protože pokud jde o ochranu přírody a klimatu, protože považuji za důležité, aby prostředí, ve kterém žijeme, zůstalo krásné, zdravé, abychom si mohli zachovat možnost relaxovat a užívat si v krásné přírodě a užívat si to ještě dlouho. Proto je to taky jedna z mých priorit,“ pravil ve videu zveřejněném na twitteru.
Mám zelený mozek? pic.twitter.com/bOHX7sKG0h
— Petr Pavel (@general_pavel) December 10, 2022
To, že mu otázky ekologie nejsou lhostejné, vyjevil také v rozhovoru pro Český rozhlas.
„Jenom jsem chtěl říct, že se armáda a ochrana životního prostředí tak úplně nevylučují. Pokud jde o mě, tak já ochranu životního prostředí vnímám opravdu bez jakékoli legrace nebo zlehčování. Naopak mně vadí, že se diskuse třeba o Green Dealu dostala spíš do té emotivní roviny než do té racionální,“ poznamenal Pavel.
„Myslím si, že dnes už nemá smysl bavit se o tom, jestli máme chránit životní prostředí, ale jak to budeme dělat, a hlavně kdy s tím pořádně začneme. A to souvisí nejenom s tím, že budeme vysazovat stromy a budeme zadržovat vodu v krajině. Souvisí to také s tím, jak budeme řešit otázku zemědělství ve vztahu k přírodě, jak budeme řešit používání umělých hnojiv, jak budeme řešit pobídky zemědělcům, aby naopak umožnili některou půdu nechat zarůst remízky. Dnes jsou dotace zemědělcům dávány za ornou půdu. Proto mají tendenci rozorat pole, pokud možno až k silnici, a remízky nemít, protože za ty žádnou dotaci nedostávají. Takže když budeme všechno, co děláme, ať už to budou osázená pole, plodiny a jejich výměra, vodní toky, výstavba velkoskladů nebo urbanizace a styl urbanizace, posuzovat měřítkem ochrany životního prostředí, tak si myslím, že mnoho z těch opatření můžeme začít dělat teď hned, a nemusíme čekat na nějaké dlouhé konce nebo dlouhodobé koncepce, případně až na to budeme mít ušetřeny desítky miliard,“ pokračoval.
Ve vyjádření pro ČTK na stejné téma poznamenal, že svobodný svět se sice ocitl ve válce, když se rozhodl podporovat Ruskem napadenou Ukrajinu, ale otázkám ochrany životního prostředí je nutné se věnovat.
„I když je válka a jsme v problémech, dramatická situace ohledně životního prostředí nezmizela,“ sdělil ČTK. „Měli bychom ale přehodnotit cesty, jak stanovených cílů dosáhnout, a také stanovený časový horizont,“ dodal Petr Pavel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp