Úvodem Marquis de Rock popsal, jak to v současnosti vypadá ve Švýcarsku s imigrací. „Před pěti lety to bylo téměř identické jako v celé západní Evropě. Postupem času, když ti lidé zjistili, na jaké bázi je zde sociální systém, šli buď do Německa, nebo do Francie. Švýcarsko bylo přestupnou stanicí,“ popsal bývalý český bezdomovec, z něhož se stal nakonec vážený švýcarský občan a který žije nyní v Basileji.
Pavel Černocký v souvislosti s tím zmínil Ústavní soud, který v tomto týdnu zrušil část volebního zákona, což může být ve výsledku i v otázce migrace pro Česko zlomové. „Po třech letech se konečně odhodlal, aby vydal rozhodnutí. Volby zde proběhly už pětkrát, vše bylo v pořádku a najednou je potřeba to změnit. Je to velmi podivné,“ podotkl publicista.
Vidí zde jistou souvislost s děním ve Spojených státech. „Mám pocit, že Ústavní soud velice ožil poté, co v Americe zametli s Trumpem,“ vyslovil svůj názor Černocký.
Generál Andor Šándor by v tomto případě konotaci neviděl, stejně tak se ale pozastavuje nad tím, že soudce zpravodaj, který dostal tuto věc přidělenou, musel vědět, že je prioritou. „Že s tím čekali tak dlouho a vytáhli to až osm měsíců před volbami..., to nepůsobí vůbec dobře. Všichni říkají, že se Ústavní soud stal součástí politiky,“ uvedl.
Na druhou stranu by tuto věc příliš nepřeceňoval a nevnímal tak tragicky. „Kromě D’Hondtovy metody nezrušil ústavní soud vůbec nic. Je jen otázka, jak se s tím vypořádáme nebo jestli volební zákon překopeme od začátku až do konce,“ podotkl Šándor.
Připustil, že změny volebního systému znevýhodňují silné hráče. „Ty velké strany, které favorizovala D’Hondtova metoda, teď zažívají hysterii. Nedělal bych z toho ale drama,“ pokračoval Šándor. Politici nyní musejí připravit nový volební zákon a nemyslí si, že by bylo v jejich zájmu se nedohodnout.
Co mu vadí, je vměšování Rychetského do politiky. „Byť říká, že nechce být prezidentem, já mu docela i věřím, tak se vydal na cestu komentování politiky,“ pokračoval Šándor, k jehož slovům Černocký doplnil: „A víme, kdo jsou jeho kamarádi.“
Zaráží jej slova premiéra Andreje Babiše o tom, že budou slabé a neschopné vlády. „Řekněte mi, jakou vládu máme teď? Silnou a schopnou? I Babiš měl problém to uplácat a musel to dát s podporou komunistů,“ naznačil Šándor, že i starý systém, který podporoval velké strany nepřinesl do politicky roztříštěné země stabilitu. Osobně by preferoval většinový systém, jaký zná z Anglie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab