„Jsme svědky jakési globalizace zla, kdy se země osy zla, tedy Rusko, Čína, Írán a Severní Korea, vzájemně podporují, doplňují a pomáhají si dosáhnout svých cílů. Jsme tedy svědky jevu, který je velmi závažný a nebezpečný a neměli bychom ani na chvíli zapochybovat o tom, že při formování této osy zla hrají ruské zpravodajské služby velmi významnou roli,“ řekl v pondělí ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka na konferenci v Poslanecké sněmovně k aktivitám ruských zpravodajských služeb v Evropě.
Írán dodává Rusku bojujícímu proti Ukrajině své drony, Čína jej podporuje svými technologiemi a KLDR poslala na straně agresora na Ukrajinu své vojáky a dodává mu munici, uvedly Novinky.
Koudelka v této souvislosti hovořil o hrozbě globálního konfliktu. „Samozřejmě to neznamená, že zítra nebo pozítří vypukne globální konflikt. A už vůbec ne, že bychom měli propadat strachu, beznaději nebo panice. Nicméně měli bychom si uvědomit, že tím, co nás může k té pomyslné hranici globálního konfliktu dovést, či naopak nás od ní oddálit, je především výsledek války na Ukrajině,“ řekl Koudelka.
Pokud Ukrajina prohraje nebo jí bude vnucen nespravedlivý mír, bude mít dle šéfa BIS Rusko pocit, že dosáhlo svých cílů, a může nabýt dojmu, že Západ je slabý, nejednotný a že případnou válku s ním lze vyhrát.
„Rusko se poučí ze svých chyb a půjde za svým cílem. A to je jako první krok opětovně ovládnutí střední a východní Evropy. A nesmíme zapomínat, že i teď, po dvou letech války, disponuje Rusko stále nebezpečnými bojovými silami, které dosud válku nepocítily,“ dodal Koudelka.
Upozornil, že bychom neměli podceňovat ruské tajné služby, protože ty patří k nejlepším na světě. „Ruské zpravodajské služby byly, jsou a budou rizikem pro bezpečnost České republiky a my musíme dělat vše, abychom byli schopni tomuto riziku efektivně čelit,“ zdůraznil šéf Bezpečnostní informační služby v Poslanecké sněmovně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská