Shodou okolností ji hlava někdejšího panovnického rodu navštívila v předvečer 100. výročí zániku Rakouska-Uherska a vzniku samostatného Československa, píše ČTK.
Středoevropský region navíc považuje za širší, než je současná Visegrádská čtyřka, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Zahrnul i další regiony, které tvořily někdejší habsburské soustátí. „Díky technologiím už není a nebude problém rozdílný jazyk a budeme si ještě blíž,“ míní vnuk posledního císaře Karla I.
Budoucnost střední Evropy je však podle něj pouze v Evropské unii, kterou vnímá jako instituci zajišťující bezpečnost a prosperitu na kontinentě. „Jsem částečný optimista do budoucna, i když Evropa má problémy a každý stát je jiný. Lze prosazovat evropské i národní zájmy díky principu subsidiarity. I když je fakt, že Evropská unie řeší i takové zbytečnosti, jako je tvar sedačky v traktoru,“ řekl Habsburk, který se sám cítí jako Evropan. Narodil se v Bavorsku a žije v Rakousku. „A v celé střední Evropě, tedy i v Česku, se cítím jako doma, protože je součástí mého kulturního prostoru,“ řekl.
Habsburk, který se narodil v roce 1961 jako šesté dítě a první syn Otty Habsburského, byl také členem rakouských lidovců, na konci 90. let za ně seděl v evropském parlamentu. Angažuje se v Panevropském hnutí, jehož cílem je ještě užší spolupráce zemí Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp