„Já ho teda nemám rád,“ začíná svůj dotaz směřující k poslanci Horákovi tazatel svým hodnocením vztahu k bývalému předsedovi vlády Andreji Babišovi, „ale za to, že jsme závislí na Rusku, podle mě mohou vlády, které tu vládly už mnohem dříve,“ pokračuje s tím, že ten hlavní, kdo nás uvrhl do spárů Ruska, byla vláda ODS v čele s Mirkem Topolánkem.
„A když teď křičíte, předložil jste někdy vy sám nebo lidovci nějaký návrh, který by problém naší závislosti na Rusku řešil?“ zakončil svůj dotaz otázkou Dominik G., jak se sám označil.
Jak bylo již uvedeno, poněkud překvapivě se poslanec vládní strany přímo neuchýlil k tradičnímu argumentu pětikoalice, že za závislostí České republiky na Rusku stojí vláda Andreje Babiše (ANO). Vinu dal všem polistopadovým vládám, tedy i těm, ve kterých si KDU-ČSL zajistila účast.
„Co se týče energetické závislosti na Ruské federaci a případné zodpovědnosti předchozích vlád, tak dle mého osobního názoru je chyba, že vlády napříč celým polistopadovým obdobím nepracovaly na teritoriální diverzifikaci dodávek zemního plynu.“
Pro jednání těchto vlád, tedy i té Babišovy, ale našel poslanec Horák vysvětlení.
„Na druhou stranu je však třeba zdůraznit jisté pochopení. Ceny energií byly posledních víc než 10 let relativně nízké a stabilní. Taktéž se nedalo předjímat, že Rusko rozpoutá na Ukrajině válečný konflikt a naprosto destabilizuje energetickou situaci v celé Evropě.“
V závěru odpovědi následovala kritika minulých vlád za nezodpovědnost.
„Takže ano, předchozí vlády nepřistupovaly k energetické bezpečnosti ČR úplně zodpovědně a byla to chyba.“
„Jak však píšu, na obviňování předchůdců není čas a celá politická reprezentace musí vyvinout společné úsilí, aby byla zajištěna energetická bezpečnost Česka,“ zakončil svoji odpověď konstruktivně poslanec Jiří Horák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA