Hřebejk, Halík, Šabatová. Zase jde (nejen) o peníze. Petr Žantovský o nenápadné snaze zničit ty, co se příliš šťourají v ČT

12.12.2020 8:09 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH O další snaze vyhlášených petentů ovlivňovat kontrolu České televize hovoří Petr Žantovský v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí. Všímá si toho, že podepsaní pod petici i dopis premiéru Andreji Babišovi jsou namnoze v obrovské kolizi zájmů, protože mnohdy jsou navázáni velkou částí svých příjmů na Českou televizi. Proto jim vadí, že jako radní byli zvoleni ti, kteří trvají na tom, že Rada ČT má provádět kontrolní činnost, k níž je zavázána zákonem. Udivují ho vyjádření generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, který přes jiná média mistruje radní, i když právě jim se má ze své práce zpovídat.

Hřebejk, Halík, Šabatová. Zase jde (nejen) o peníze. Petr Žantovský o nenápadné snaze zničit ty, co se příliš šťourají v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Velkým mezníkem, který nás všechny může postavit do úplně nové situace, co se týče vnímání společenského uspořádání, demokracie či autokracie, začíná pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Možná si to mnoho lidí ještě neuvědomuje úplně naplno, ale je to velmi zásadní. Jde o návrh naší eurokomisařky Jourové, respektive lidí, kteří se v Evropské komisi zabývají regulací internetové komunikace. Až doposud Evropská komise vyzývala provozovatele sociálních sítí a dalších internetových platforem, aby mazali příspěvky, které budou naplňovat znaky dezinformace, konspirace nebo zavádějícího způsobu komunikace. Bylo to tedy apelativní a na bázi jakési dobrovolnosti, i když třeba Zuckerbergův Facebook uzavíral už v roce 2017 s některými evropskými vládami nebo ministerstvy vnitra smlouvy o mazání některých přesně definovaných internetových obsahů. Nyní se ale schyluje k tomu, že to budou mít přikázané,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Po Novém roce bude projednán a pravděpodobně také v Evropské komisi a posléze v Evropském parlamentu přijat dokument, který to bude přímo přikazovat. „Má k tomu dojít proto, jak tvrdí paní Jourová a obhájci tohoto cenzurního zásahu do internetové svobody, že se v koronavirové době o pandemii šíří internetem různé nepravdivé nebo nepřesné informace. Na Novinkách, které zpracovaly materiál ČTK, jsem si přečetl v článku ‚EU chystá závazná pravidla pro odstraňování dezinformací‘, že covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru. To je velmi silné tvrzení, které je doplněno větou: ‚Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků, často vytvořených v Rusku či v Číně, usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie‘. To jsou tak strašně silná slova, která v podstatě vybízejí k otevřenému konfliktu s dvěma globálními supervelmocemi,“ upozorňuje mediální analytik.

Je to pokrytecké a špinavé, pravidla nevíme dopředu

Přitom internet byl vytvořen jako prostředek nikým neřízené a neregulované komunikace mezi lidmi a subjekty i jako prostředek marketinkové komunikace, reklamy či prostředek šíření různých kulturních produktů. „A jako takový byl dlouhá léta považován za jeden z největších světových vynálezů. S tím by se dalo souhlasit i dnes, kdyby nebylo Evropské unie a kdyby paní Jourová a podobní exponenti této administrativní chobotnice netrvali na tom, že ty internetové obsahy budeme kontrolovat, regulovat a mazat. V článku se dále píše: ‚Komise chystá pravidla, která dají úřadům do rukou možnost nařídit smazání některých příspěvků, pokud k němu sítě nepřistoupí samy. Regulátoři v jednotlivých státech budou mít v koordinaci s určeným evropským úřadem možnost postihovat nedostatky‘. To v překladu z úřední evropštiny do české lidštiny znamená, že si komise vytvoří další úřad, naplní ho dalšími zástupy úředníků a zdraží vlastní provoz o další miliony eur ročně. To je špatná zpráva, protože to jde z našich daní,“ poukazuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

8:00 300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

Za poslední dva roky se rozdíl v cenách potravin u nás a v Německu snížil ze šestnácti na devět proc…