„Sešli jsme se tady v širokém spektru a to je dobře, protože to všechno, co je ohroženo, z hlediska národního zájmu, může být odvaleno a poraženo, respektive jinak, může být prosazeno, ten národní zájem může být prosazen a jeho akutní priority, jedině spojíme-li síly hodně doširoka. Dokážeme-li se rozkročit do široka bez předběžných podmínek a všelijakých stereotypů a podobně. A já vidím, že tady taková atmosféra panuje a potřebujeme ji šířit co možná daleko. Ale to vždycky hrozí i jedním rizikem. Že budeme obcházet jako horkou kaši otázky, v nichž třeba cítíme, že bychom se v nich nemuseli úplně shodnout a ta naše shoda bude jenom taková abstraktní a obecná,“ mínil úvodem Skála.
A pokračoval ve své řeči citátem. „Jistý Bill Clinton měl kdysi velké billboardy, když se chtěl nechat zvolit. A ty zněly v češtině v překladu zhruba tak: Je to v ekonomice, ty pitomče. Zhruba tak to znělo. A tím nechci říct, že je tady nějaký pitomec, ale chci tím říct, že společný zájem a hrozby, které se na něj valí, musíme hledat podle mého soudu právě zejména z tohoto zorného úhlu,“ sdělil Skála.
Následně Skála položil otázku, o čem je krize uplynulých týdnů a měsíců. „Je to opravdu jenom přechodný stav, jakýsi následek toho, že se tu zjevil kdysi neznámý koronavirus, takže je třeba to chvilku přečkat. A pak se to vrátí všechno tam, kde to bylo? Nebo je nový koronavirus spíše součástí krycí legendy a popravdě řečeno i vyděračského klacku, jak řešit krizi, která má úplně jiné kořeny, bušila na vrata dávno předtím, než se první zpráva o novém koronaviru zjevila... Řešit způsobem, kterému já říkám oligarchický a kolaborantský, proti tomu, co musíme řešit asi my. Tedy řešení vlastenecké a skutečně demokratické,“ sdělil Skála s tím, že to je třeba si vyříkat a dostat se pod kůži těch poměrů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef