„Sešli jsme se tady v širokém spektru a to je dobře, protože to všechno, co je ohroženo, z hlediska národního zájmu, může být odvaleno a poraženo, respektive jinak, může být prosazeno, ten národní zájem může být prosazen a jeho akutní priority, jedině spojíme-li síly hodně doširoka. Dokážeme-li se rozkročit do široka bez předběžných podmínek a všelijakých stereotypů a podobně. A já vidím, že tady taková atmosféra panuje a potřebujeme ji šířit co možná daleko. Ale to vždycky hrozí i jedním rizikem. Že budeme obcházet jako horkou kaši otázky, v nichž třeba cítíme, že bychom se v nich nemuseli úplně shodnout a ta naše shoda bude jenom taková abstraktní a obecná,“ mínil úvodem Skála.
A pokračoval ve své řeči citátem. „Jistý Bill Clinton měl kdysi velké billboardy, když se chtěl nechat zvolit. A ty zněly v češtině v překladu zhruba tak: Je to v ekonomice, ty pitomče. Zhruba tak to znělo. A tím nechci říct, že je tady nějaký pitomec, ale chci tím říct, že společný zájem a hrozby, které se na něj valí, musíme hledat podle mého soudu právě zejména z tohoto zorného úhlu,“ sdělil Skála.
Následně Skála položil otázku, o čem je krize uplynulých týdnů a měsíců. „Je to opravdu jenom přechodný stav, jakýsi následek toho, že se tu zjevil kdysi neznámý koronavirus, takže je třeba to chvilku přečkat. A pak se to vrátí všechno tam, kde to bylo? Nebo je nový koronavirus spíše součástí krycí legendy a popravdě řečeno i vyděračského klacku, jak řešit krizi, která má úplně jiné kořeny, bušila na vrata dávno předtím, než se první zpráva o novém koronaviru zjevila... Řešit způsobem, kterému já říkám oligarchický a kolaborantský, proti tomu, co musíme řešit asi my. Tedy řešení vlastenecké a skutečně demokratické,“ sdělil Skála s tím, že to je třeba si vyříkat a dostat se pod kůži těch poměrů.
„Protože pokud by platilo, že jde jen o skutečný následek koronakrize, tak by skutečně stačilo chvíli tady rozdávat peníze, pak se to všechno vrátí a všechno to doženeme. Ale pokud platí to za druhé, pak právě tento přístup je zničující a velice destruktivní,“ míní Skála. „Někdo se nás snaží zahnat do dluhové oprátky. Způsobit, aby veřejné finance rychle vyschly, abychom si museli jednou, dvakrát, třikrát půjčit, pokud možno u těch, kteří mohou tisknout tolik peněz, kolik chtějí, a jsou kryty jenom řídkým vzduchem,“ varuje Skála před tím, že by nám mohlo hrozit „ještě horší Řecko“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef