Huawei: Bezpečnost a obava ze špionáže je umělý problém, už jsme podepsali 91 kontraktů na 5G sítě
25.02.2020 13:10 | Zprávy
Co stojí za sankcemi a bezpečnostními varováními proti produktům společnosti Huawei? Je to skutečně obava ze špionáže anebo je to snaha omezit růst čínské společnosti do doby, než se americké firmy stanou v oblasti 5G sítí konkurenceschopnými? Hostem pořadu Rozhovor s.. regionálnítelevize.cz byl generální ředitel Huawei Czech Willi Song.
reklama
Huawei navzdory sankcím a bezpečnostním varování zvýšil meziročně příjmy o 18 procent a i přes tato varování se společnosti daří vyhrávat veřejné zakázky na 5G sítě. "Do dnešního dne jsme podepsali 91 komerčních kontraktů na 5G sítě a více než polovina je v Evropě. Jen díky dlouhodobé důvěře od našich klientů můžeme mít takové výsledky. V Evropě například spolupracujeme s největším mobilním operátorem ve Švýcarsku, který se jmenuje SUNRISE. Do dnešního dne jsme ve Švýcarsku spustili 5G sítě ve více než 300 městech," uvedl v rozhovoru pro regionálnítelevizi.cz Willi Song.
Na dotaz moderátorky, jak si tedy vysvětluje bezpečnostní varování a sankce zesttrany USA, generální ředitel Huawei Czech odpověděl: " Nemohu komentovat aktivity Spojených států, ale rád bych zmínil, že po mnoha letech bez důkazů si stále více lidí uvědomuje, že USA berou bezpečnost jako jakousi výmluvu k tomu, aby nám zabránili v rozvoji. Huawei zůstává na trhu v silné pozici pouze proto, že máme máme pokročilé technologie a stabilní dodávky."
To, co bezpečnostní experti ale považují za největší problém, je čínská legislativa - tamní zákon o zpravodajských službách, na který moderátorka upozornila. Podle něj jsou čínské společnosti povinny zpřístupnit data tamním zpravodajským službám. Podle Williho Songa je to ale uměle vytvořený problém. "Na celém světě jsou ohledně zpravodajských služeb nastavené legislativy rozdílně. A mnoho významných advokátních firem potvrdilo, že čínská legislativa neplatí na trzích mimo Čínu. Takže za Huawei mohu říct, že jsme se nikdy neúčastnili žádné špionáže. Také jsme nebyli nikdy žádnou vládou požádáni o zprostředkování jakýchkoliv dat. A pokud bychom byli požádáni, jistě odmítneme. Jak prohlásil náš zakladatel Žen Čeng-fej, raději bychom naši společnost zavřeli, než porušili důvěru našich zákazníků. Kybernetická bezpečnost je pro nás tou nejvyší prioritou a bereme ji velmi vážně, " řekl Song a totéž zopakovali na dotaz moderátorky, jak se tedy s tímto legislativním problémem budou chtít čínské firmy operující na západním trhu vypořádat. "Za Huawei mohu pouze opakovat to, že se nikdy neúčástníme žádné špionáže. A budu opakovat to, že Čína nás nikdy nežádala o data. Nikdy bychom to neudělali," zdůraznil Song.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.